Facebook Google+ Twitter

Neandertalczyk wyginął przez rekiny biznesu epoki kamienia?

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-08-20 21:36

Najpopularniejsza hipoteza mówi, że do wyginięcia nenadertalczyków przyczynili się nasi przodkowie. Wielu naukowców uważa jednak, że nie było wojny między gatunkami.

fot. MWMEDIA Najczęściej zakłada się, że to człowiek współczesny odpowiada za wyginięcie neandertalczyków. Wersja skrócona historii zagłady podaje, że człowiek współczesny dotarł do Hiszpanii i Francji 45-47 tys. lat temu, a na Bałkany – przed 43 tys. lat, wędrując z Afryki przez Turcję. 36 tys. lat temu, obie te grupy naszych przodków spotkały się we Francji. Na tym terenie ostatni neandertalczycy zostali wzięci w kleszcze i wybici.

Człowieka z Neandertalu wyniszczył zimny klimat.

Według zespołu archeologów, antropologów, geologów i klimatologów, kierowanego przez dr Tjeerda van Andela z Uniwersytetu w Cambridge, neandertalczyków nie wybili nasi przodkowie. Człowieka z Neandertalu wyniszczył zimny klimat.

Gatunek ten nie potrafił przetrwać coraz cięższych zim epoki lodowcowej. Ta hipoteza oparta jest na analizie warunków panujących 40-20 tys. lat temu. Naukowcy dowodzą, że zachodziły wówczas częste i dramatyczne zmiany klimatu. Neandertalczycy pod wpływem coraz surowszych zim wędrowali na południe Europy, lecz te tereny były już zajęte przez człowieka współczesnego. Neandertalczyk nie był w stanie konkurować z naszym przodkiem, który wciąż rozwijał zaplecze technologiczne.

Tym ustaleniom zaprzeczają jednak analizy zespołu naukowego pod kierunkiem prof. Debbie Gatelli-Steiberg, wykładowczyni antropologii na Uniwersytecie Stanowym Ohio. Badania schorzeń szkliwa zębowego neandertalczyków dowiodły, że żyli oni w warunkach i odżywiali się podobnie, jak dzisiejsi Eskimosi. Naukowcy porównali szczątki neandertalczyków i Inuitów żyjących 2,5 tys. lat temu na Alasce - wyniki były podobne. – Patrząc na te skamieniałe zęby można łatwo zauważyć defekty, które świadczą o okresowych niedoborach w diecie. Chciałam jednak dowiedzieć się, czy te niedobory były poważniejsze od występujących u ludzi współczesnych – stwierdziła prof. Gatelli-Steiberg w wypowiedzi dla mediów. –Pozostałości świadczą, że neandertalczycy nie mieli gorszych warunków niż Inuici, którzy żyją w porównywalnie surowym środowisku.

Nenadertalczyka zabił... wolny handel

Co specjalność, to inny punkt widzenia. Trzej ekonomiści - Jason Shogren z Uniwersytetu Wyoming, Richard Horan z Uniwersytetu Stanowego Michigan oraz Erwin Bulte z holenderskiego Uniwersytetu w Tilburgu – uważają, że nenadertalczyka zabił... wolny handel.

Według ich analiz, nasi przodkowie postawili na rywalizację i handel, co przyczyniło się do gwałtownego postępu technologicznego i kulturalnego. Ludzie neandertalscy, nie mając do zaoferowania atrakcyjnych towarów i usług, przegrali w konfrontacji ze specjalizacją i “wolnym handlem”, które obowiązywały między grupami Homo sapiens.

Czy Człowiek z Neandertalu wyginął przez rekiny biznesu epoki kamienia? A może odpowiedzialne są za to inne drapieżniki? Zespół antropologów, kierowany przez dr Cedrica Beauval z Instytutu Prehistorii i Geologii Czwartorzędu Uniwersytetu w Bordeaux twierdzi, że ludzie neandertalscy musieli konkurować z hienami o źródła pożywienia. Naukowcy przeprowadzili trwające kilka lat skomplikowane analizy szczątków neandertalskich odnalezionych w 2002 r. w grocie Les Rochers-de-Villeneuve we Francji. Kości pochodziły sprzed 41 tys. lat i nosiły ślady zwierzęcych zębów – kłów hien.Wg zespołu dr Beauvala, jaskinię zamieszkiwały na zmianę grupy nenadertalczyków i stada hien. Te fakty mają dowodzić, że konkurencja była ostra. Czyżby hiena wygryzła neandertalczyka z kart historii?

Największy drapieżca wszech czasów to człowiek współczesny. Jego spotkanie z innym gatunkiem istot rozumnych nie musiało jednak wywołać międzygatunkowej wojny. Jak twierdzi dr Paul Mellars, archeolog z Uniwersytetu w Cambridge, rywalizacja między nenadertalczykami a naszymi przodkami trwała bardzo krótko. 40-30 tys. lat temu doszło do zetknięcia obydwu gatunków i w ciągu najwyżej 3-4 tysiącleci, neandertalczycy wymarli.

Wg analiz brytyjskiego naukowca, o wyginięciu Człowieka z Neandertalu zadecydowały takie czynniki, jak dłuższe życie osobnicze naszych przodków, ich lepsze przystosowanie do zmian klimatycznych, bardziej skomplikowane struktury społeczne. A przede wszystkim - bardziej złożona mowa. O krwawej wojnie między gatunkami, dr Mellars nie wspomina.

Tadeusz Oszubski
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

ja
  • ja
  • 06.01.2012 22:42

ja uwazam ze homo sapiens i neandertalczyk sie krzyzowali tylko ze w poloczeniu naszych gatunkow wiekszosc cech neadertalczyka stala sie recesywna przez co jestesmy bardziej podobni do sapiens.

Komentarz został ukrytyrozwiń

9 procent ludzi miało wspólnego przodka - neandertalczyka

link

.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.