Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29004 miejsce

Neapol tonie w śmieciach, wojsko wkroczy do miasta

Nadal płoną sterty śmieci na ulicach Neapolu. Zablokowane dzielnice są odizolowane, a ich mieszkańcy nie mogą wyjechać z własnych osiedli. Służby sanitarne rozpoczęły dochodzenie w sprawie zagrożenia zdrowia mieszkańców dzielnic w okolicach wysypisk śmieci. Rząd zapowiada, że do miasta wejdzie wojsko.

Góry śmieci miejscami sięgają już kilku metrów. / Fot. Anna SmolińskaNeapol wciąż jest jak tykająca bomba zegarowa. Z powodu kryzysu związanego z zalegającymi na ulicach śmieciami, szkoły i uniwersytety są zamknięte, wiele dróg i niektóre zjazdy na neapolitańskiej obwodnicy zostały zablokowane przez policję.

Minionej nocy starcia z policją były bardzo ostre. Manifestujący wszczęli wiele pożarów, zburzyli jeden z murów, by mieć "amunicję" przeciwko policji. Nieznana jest wciąż liczba rannych. Wiele rodzin w strachu uciekają z własnych domów. Na drzewach przy głównej ulicy Neapolu zawisły kukły symbolizujące członków zarządu miasta odpowiedzialnych za zbiórkę śmieci.

Wszystko z powodu przepełnionego wysypiska śmieci w Pianurze. Mieszkańcy okolic wysypiska nie chcą jego rozbudowy, bo boją się szkodliwości składowanych tam odpadów. Rząd włoski ciągle nie ma konkretnego rozwiązania problemu. Twierdzi, że wysypisko w Pianurze zostanie otwarte tylko na rok, a w tym czasie uda się rozwiązać ten problem. Mało kto wierzy, że problem zostanie rozwiązany definitywnie, mimo że rząd przeznaczył na oczyszczenie terenu w Pianurze 20 mln euro.

Neapol tonie w śmieciach. / Fot. Anna SmolińskaWysypisko w Pianurze działało przez 40 lat. Zostało zamknięte w 1996 r. Przez następne 10 lat śmieci z całego regionu Kampanii były wywożone dalej, do Giugliano in Campania. Wskutek protestu mieszkańców i po licznych starciach z policją, tamtejsze wysypisko zostało zamknięte pod koniec 2007. Praktycznie od świąt śmieci leżą więc na ulicach miasteczek całego regionu. Paradoksalnie, strajkujący śmieciarze ...otrzymują pensje za to, że nie sprzątają ulic i kontenerów. Pracownicy zakładów oczyszczania miasta codziennie rano meldują się w pracy... i otrzymują dzień wolny.

Do tego typu sytuacji jak na ulicach Neapolu, często dochodzi w tym rejonie Włoch. Neapol od zawsze miał problem ze śmieciami. Neapolitańczycy winią za to neapolitańską mafię, bo to ona kontroluje wywóz śmieci, na czym zarabia wielkie pieniądze. Przed południem w Rzymie rząd włoski rozpoczął naradę w celu znalezienia rozwiązań. Kampański protest wzbudza również obawy w sąsiednich regionach. Włosi zaczynają się obawiać, że kampańskie śmieci zostaną wywiezione do ich regionów.

Śmieci na ulicach Neapolu. / Fot. Anna SmolińskaProtestujący mieszkańcy dzielnicy Pianura dzisiaj rano złożyli akt oskarżenia do sadu, gdyż tylko dzięki temu mogą liczyć na pomoc ze strony organów Unii Europejskiej. Interwencja Unii oznacza również ogromne kary dla Włoch i możliwość straty funduszy europejskich. Unia Europejska w latach 1994-2006 dała regionowi kampańskiemu 256 milionów euro na rozwiązanie problemu śmieci. Pieniądze zostały wydane, ale rezultatów nie widać do dzisiaj.

Premier Włoch Romano Prodi podczas dzisiejszej konferencji prasowej oświadczył, że natychmiast zostaną otwarte inne wysypiska. W regionie powstaną trzy spalarnie śmieci. Do miasta wejdzie wojsko, by pomóc w usunięciu śmieci z ulic. Pozostałe regiony mogą, ale nie muszą pomóc w recyclingu śmieci. Kampańskie miasta mają cztery miesiące na dostosowanie się do zbiórki segregacyjnej śmieci. Istnieje jedynie obawa o kolejne manifestacje ludności, zwłaszcza tam, gdzie znajdują się inne przepełnione wysypiska.

Neapol, godz.18.00

Pomimo interwencji rządu sytuacja pogarsza się. Zamieszki nie ustają, a nawet zdają się rozprzestrzeniać. W jednym ze starć dwóch policjantów zostało rannych. Spłonął kolejny autobus, zablokowane dzielnice zostały bez żywnosci, na obwodnicy powstał jeden wielki korek, karetki pogotowia nie mogą się swobodnie poruszać. Policja została postawiona w stan najwyższej gotowości, istnieją obawy przed kolejną nocą pełną starć. Niektórzy manifestujący grożą, że sie obleją benzyną i podpalą. Jak donoszą media wiele starć zostało sprowokowanych przez huliganów uzbrojonych w żelazne pałki. Istnieją obawy, że ta cywilna rewolta przerodzi się w tragiczną rewolucję.

Odzywają sie prezydenci miast, gdzie będą uruchomione wysypiska, zapowiadając ich opór.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Dobry, wciągający artykuł. Fajnie, że relacja z pierwszej ręki. I rzeczywiście aż się prosi o obszerniejszą kontynuację.
Plus za dobry styl, ciekawy temat i dobrze dobrane zdjęcia.
Propozycja: relacjonuj sytuację na bieżąco, nawet w formie galerii z minimum komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

.... i podejrzewam, że będę miała na to dużo czasu widząc że neapolitańska obwodnica jest zablokowana i nie mam jak wyjechać z domu..... :-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam propozycje, ja opiszę jak to tutaj wygląda w życiu codziennym a resztę zrobimy wspólnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowicie rozwinęło się dziennikarstwo obywatelskie. Relacja z pierwszej ręki. Czekamy na tekst o mafii w klimacie "Ojca Chrzestnego"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że w takim artykule warto by poruszyć kwestię zlikwidowania mafii przez rząd faszystów oraz powojenną pomoc Amerykanów w odbudowywaniu jej potęgi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...bo to mafia trzyma wszystko razem....Maciej, masz rację - chyba coś skrobnę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedzcie mi jak to jest możliwe, że w kraju, który jest całkiem dobrze rozwinięty może działać mafia, z którą nikt nie może sobie poradzić? Bo ja tego naprawdę nie rozumiem.

> +

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj annrella, bez histerii, zatruć to się można w Indiach, samym oddychaniem:>

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Bajeczko" o to mi chodziło, tyle tylko że dzisiaj nie będzie syfilisu ale cholera

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.