Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6679 miejsce

Neapol. Włoska Polonia oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej

Około 100 osób oddało hołd ofiarom tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Rzecz miała miejsce we włoskiej miejscowości Casal di Principe, w okolicach Neapolu, pod pomnikiem Jana Pawła II.

Włoska Polonia oddaje hołd zmarłym w katastrofie / Fot. Piotr FolcikWiadomość o katastrofie w Rosji wstrząsnęła neapolitańską Polonią. Ludzie dzwonili do siebie nawzajem i z niedowierzaniem przekazywali przykrą wiadomość.

Wielu z nich szukało miejsca, gdzie można byłoby zapalić znicz lub złożyć kwiaty. Niektórzy zapalali światełka podczas polskich mszy w kościołach, inni natomiast pod siedzibą stowarzyszenia Instytut dla Polonii w centrum miasta. To dlatego też nowopowstałe stowarzyszenie zorganizowało wieczór, w trakcie którego Polacy mogli oddać hołd ofiarom katastrofy. Na apel Instytutu odpowiedziało około 100 osób. Na spotkanie pod pomnikiem naszego papieża Jana Pawła II przybyły wczoraj całe rodziny, również z małymi dziećmi. Do Polaków dołączali także włoscy przechodnie. W spontanicznej ceremonii wzięli udział księża włoscy i polscy.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichNeapol, Casal di Principe, pod pomnikiem Jana Pawła II / Fot. Piotr Folcik- Bardzo potrzebowaliśmy tego momentu - mówi Bogusia, która mieszka we Włoszech od 12 lat. - Z wielka uwagą śledzimy w telewizji mobilizację naszych rodaków i w pewnym sensie czuliśmy się bezradni, gdyż każdy z nas chciałby w tym momencie być przed Pałacem Prezydenckim. Teraz po zakończeniu tej ceremoni czujemy sie lepiej. Mieliśmy okazję zjednoczyć sie razem i oddać nasz hołd tragicznie zaginionym - dodaje.

Polonia przybyła z różnych miast, nierzadko odległych o wiele kilometrów.

Czytaj także:
Żałoba w Warszawie okiem kamery W24.pl
Ostatnia wypowiedź Lecha Kaczyńskiego dla prasy
Maria i Lech Kaczyńscy - wspomnienie
Takiego dramatu współczesny świat nie widział
Światowe media wstrząśnięte polską tragedią
Komentator moskiewskiego radia prosi Polaków o wybaczenie
Irlandzka Polonia zjednoczona w obliczu tragedii
Janusz Zakrzeński zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu
Kwiaty i znicze przed ambasadą RP w Wiedniu
Dla prezydenta Kaczyńskiego - sopockie, ostatnie pożegnanie
Neapol. Włoska Polonia oddała hołd ofiarom katastrofy lotniczej
W tej grupie na Facebooku robią sobie żarty z katastrofy w Smoleńsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dodam, że włoska Polonia wraz władzami miasta Turyn urządziły wczoraj także uroczystości żałobne z wielkim rozmachem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Włochom i Polakom z Włoch. To dobrze, że jesteśmy razem.

Anno pamiętasz materiał z przed roku o przygotowaniach do rocznicy bitwy pod Monte Cassino, sprawę remontu cmentarza? To wtedy mieliśmy okazję współpracować. Byłem wtedy na praktykach w w24 i Mateusz wysłał mnie do Senatu, za co mu jestem wdzięczny bo to była wizyta w polskim Senacie, bo przyglądałem się obradom Komisji do spraw łączności z Polonią i Polakami za granicą, polskim patriotom, wśród których czułem się po prostu dobrze, jak u siebie. Dostałem przepustkę do Sejmu i Senatu, która dziś wisi nad moim biurkiem. Zachodzę w głowę czemu sam nie wpadłem na pomysł, żeby tam pójść. Dzięki tej wizycie poznałem osobiście pana Przewoźnika, miałem okazję wypytać go o parę spraw. Poświęcił mi parę minut swojego czasu. Dwa miejsca obok i na przeciw mnie na komisji siedział także Maciej Płażyński, prezes "Wspólnoty Polskiej". Nie mogłem sobie wtedy przypomnieć jego nazwiska choć osobę kojarzyłem bardzo dobrze. Dzięki tej wizycie i ja mogę powiedzieć, że kogoś ze zmarłych poznałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.