Facebook Google+ Twitter

"Necrosis. Przebudzenie" Jacka Piekary

Wstrząsający, baśniowy zbiór opowiadań przeznaczony zdecydowanie dla starszych czytelników.„Necrosis. Przebudzenie” Jacka Piekary przenosi nas do fantastycznego świata, w którym bohaterami targają pragnienia i żądze, niekiedy doprowadzające ich do ostatecznej zguby.

Projekt okładki / Fot. Paweł Zaręba"Necrosis. Przebudzenie" to kilka opowiadań o różnych, nie powiązanych ze sobą bohaterach, prawdziwa podróż w głąb ludzkiej duszy. Utwór przenosi czytelnika do fantastycznego świata, w którym bohaterami targają pragnienia i żądze, niekiedy doprowadzając ich do ostatecznej zguby.

Jest tu niewidoma księżniczka, która pragnie miłości ojca-króla, a znajduje pocieszenie jedynie u wiernej niani, która, jak się okaże, nie jest tym, za kogo się podaje. Gdy na dwór przybędzie potężna czarodziejka, pewne tajemnice zostaną odkryte.

Jest egzorcysta, który bardziej niż odstraszaniem demonów i leczeniem opętania, para się oszustwem. Jednak spryt i zdolności kuglarskie nie pomogą mu, gdy potężny „zleceniodawca” „poprosi” go o wypędzenie demonów z ciała drogiej mu osoby, grożąc przy tym wyrafinowaną i powolną śmiercią, w przypadku odmowy. Co zrobi? Zdecyduje się na kolejne oszustwo? A może znajdzie jakiegoś sojusznika?

Jest też nieszczęśliwy chłopiec, niekochany przez matkę i maltretowany przez ojca. Jego życie ulegnie zmianie, gdy nieopatrznie wejdzie do ciemnej jaskini. Otrzyma dar, który obudzi w nim jeszcze większą żądzę posiadania i zmieni go na zawsze. Zapragnie zemsty…

Jest arystokrata, który zakończy waśń między rodami i dokona zemsty na znienawidzonej familii. Ciesząc się, brutalnym zwycięstwem, które odniósł dzięki umiejętności logicznego myślenia, zaczyna obsesyjnie pożądać kobiety, której wizerunek widnieje na pewnym obrazie. Kobieta, którą najchętniej uczyniłby swoją nałożnicą, od setek lat jest martwa, a jej kości znajdują się w krypcie. Czy siła seksualnego pożądania posiadania może zwrócić życie?

Jest wreszcie złodziejka, której seksualna żądza jest tak silna, że często przysłanie jej wszystko inne. Z grupą zakapiorów i złodziei dostaje świętokradcze, trudne zlecenie. Chce mieć dużo pieniędzy… i jeszcze więcej seksu. Ma w garści swoich towarzyszy, choć nie wie, że jest tylko pionkiem w grze dużo potężniejszych sił. Co znajdzie w katakumbach? Skarb, wybawienie czy śmierć? Może wszystkiego po trochu?

Chociaż bohaterowie żyją w tym samym świecie, ich losy nigdy się nie przeplatają. Jest jednak coś, co ich łączy - w życiu każdego z nich, istnieje ktoś potężniejszy, kto tka nici ich przeznaczenia. Świat bohaterów nieustannie się zmienia, przeszłość powraca. Książka utrzymuje cały czas w napięciu. Gdy kończy się czytać jedno opowiadanie, pozostaje pewien niedosyt, chciałoby się wręcz krzyczeć o rozwinięcie, dowiedzieć co wydarzyło się później. Ale już rozpoczyna się kolejna historia, która wciąga w wir nowych wydarzeń.

Piekara sprawnie operuje językiem. Obrazowo przedstawia akcję oraz postacie. Wędruje wraz z bohaterami po baśniowym świecie, przeżywając wraz z nimi rozterki, powstrzymując się jednak od ich osądzania. Bohaterowie są przekonywujący, a ich pasje i pragnienia prawdziwe. Są krnąbrni i złośliwi, oskarżają, spiskują i mataczą. Zapominają przy tym, że mogą trafić na godnego siebie przeciwnika, który tak samo jak oni, knuje intrygi i zastawia różne pułapki. To chyba jedyna wada tej książki - bohaterowie w całej swojej sieci knowań i intryg, są bardzo naiwni i nie potrafią przewidzieć konsekwencji swoich czynów. A co jest największym plusem "Necrosis. Przebudzenia"? Przede wszystkim to, że zakończenie każdego opowiadania zawsze jest zaskakujące, zupełnie inne niż to, jakiego oczekiwaliśmy.

Książka przeczytana jednym tchem.


Informacje o książce:
Autor: Jacek Piekara
Tytuł: "Necrosis. Przebudzenie"
Wydawnictwo: Fabryka Słów, Lublin 2010.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.