Facebook Google+ Twitter

Negocjacje Białorusi z Rosją o udzielenie kredytu

Mińsk w żaden sposób nie łączy uznania przez Białoruś niepodległości Osetii Południowej i Abchazji z negocjacjami o udzielenie jej rosyjskiego kredytu.

Prezydent Białorusi - Aleksander Łukaszenko / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f3/Alexander_Lukashenko_2007.jpgPrezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka oświadczył w czwartek 5 lutego, że negocjacje z Rosją o udzielenie kredytu w wysokości około 100 mld rubli nie są związane w żaden sposób z uznaniem przez Białoruś niepodległości Osetii Południowej i Abchazji.

Prezydent Łukaszenka stwierdził, że ostateczne stanowisko w sprawie uznania suwerenności tych dwóch republik zajmie samodzielnie parlament Białorusi w debacie opartej na obowiązującym w tym kraju systemie prawnym.
W tym względzie Białoruś nie ulegnie żadnej presji ani ze strony Rosji, ani ze strony Europy. Rozwiązanie tego problemu w żaden sposób nie jest związane z kredytem, o który Białoruś stara się w drodze negocjacji z Rosją.

Białoruscy negocjatorzy zaproponowali, aby ustanowić rosyjskiego rubla walutą regionalną. Udzielenie kredytu Białorusi byłoby pierwszym krokiem Rosji w tym kierunku. Pozwoliłoby to prowadzić wzajemne rozliczenia w handlu między Białorusią i Rosją w rublach, a przynajmniej płacić tą walutą za gaz ziemny i ropę naftową.

Kredyt w wysokości 100 mld rosyjskich rubli pozwoliłby Białorusi w pierwszym okresie zapłacić Rosji za dostawy nośników energii i z polityką w żaden sposób nie jest to związane. Zdaniem Aleksandra Łukaszenko jego kraj szczyci się dobrymi stosunkami z Rosją, dąży też do zbudowania dobrych stosunków z Europą, wypełniając rolę mostu między Wschodem i Zachodem.


Źródło:
Interfax

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To już nie Polska pomostem wschód-zachód, a Białoruś?
Też dobrze Łukaszenka kombinuje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) I tak dzięki Rosji Białoruś zbliża się do Europy. Paradoks czy początek procesu pojednania i współpracy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.02.2009 15:49

+) ....za spokojnie mają tam na Białorusi. My im zrobimy taki kapitalizm, jak na Ukrainie, gdzie nie mogą już końca z końcem związać... Jest kilkudziesięciu carów i tak zwana "czerń"..... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Jak zwykle ciekawa, istotna informacja podana "zjadliwie" czyli krótka i treściwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.