Facebook Google+ Twitter

Negocjacje w sprawie przewodniczącego PE wchodzą w decydującą fazę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-09 08:07

Jerzy Buzek wciąż ma duże szanse na to stanowisko, ale musi przede wszystkim pokonać kontrkandydata z grupy Chadeków - włoskiego deputowanego Mario Mauro.

Jeszcze w tym tygodniu z premierami Polski i Włoch będzie rozmawiał szef frakcji, Joseph Daul. Włoska delegacja w grupie Chadeków jest liczniejsza, co przemawia za Mario Mauro, ale Jerzy Buzek, były premier, cieszy się dużym uznaniem w Parlamencie, poza tym jest z nowego kraju członkowskiego.

Jednak Włosi tak łatwo nie ustąpią - przewiduje ekspert brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Antonio Missiroli i dodaje, że premier Silvio Berlusconi będzie domagał się ważnego stanowiska dla swojego kraju. - Czy będzie chodziło o szefa Parlamentu, czy przewodniczącego jakiejś ważnej komisji parlamentarnej, to już kwestia uzgodnienia, ale o wysokie stanowisko toczy się gra - dodaje.

Szef grupy Chadeków Joseph Daul oczekuje, że przed 24 czerwca sprawa kandydatury zostanie rozwiązana. - Jeżeli nie będzie porozumienia, wtedy zorganizujemy głosowanie - mówi szef frakcji.
Jeśli do tego dojdzie Jerzego Buzka na pewno poprą Niemcy - najliczniejsza delegacja w grupie Chadeków i nowe państwa. Za Włochem solidarnie staną kraje z południa Europy. I wszystko będzie zależało od stanowiska Francji, trzeciej co do wielkości delegacji narodowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.