Facebook Google+ Twitter

Nekropolis – nowy film promujący Łódź

Premierowy pokaz filmu „Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni...” w reżyserii znanego dokumentalisty Andrzeja Czuldy odbył się wczoraj w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Kadr z filmu Nekropolis / Fot. Muzeum KinematografiiFilm opowiada o historii Łodzi poprzez pryzmat zabytkowego Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, gdzie pochowani zostali sławni łodzianie - fabrykanci, artyści, ludzie, którzy kształtowali Łódź, ale też zwykli robotnicy.

W dokumencie ukazane są m.in. zabytkowe pomniki, mauzolea, niepowtarzalna, ale bardzo zniszczona kaplica Karola Scheiblera, który był jednym z ważniejszych fabrykantów. Stary cmentarz jest unikalny nie tylko ze względu na aspekty architektoniczne, ale też ekumeniczne: pochowano tu katolików, ewangelików i wyznawców prawosławia.Kadr z filmu Nekropolis / Fot. Muzeum Kinematografii

W produkcji przeplatają się zdjęcia kręcone na cmentarzu, filmy z czasów fabrykanckiej Łodzi, ale też inscenizacje z tamtych lat i zabytkowy karawan krążący po nekropolii.

Premiera cieszyła się dużym zainteresowaniem łodzian. Na pokazie można było spotkać m.in. prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego, posłankę Joannę Skrzydlewską, senatora Macieja Grubskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Tomasza Kacprzaka, radnego Jana Mędrzaka i byłego prezydenta Łodzi Tadeusza Matusiaka.

Od lewej: J.Kropiwnicki, J.Skrzydlewska, T.Kacprzak, M.Grubski / Fot. Ewelina KoperProdukcja sponsorowana jest z miejskiej kasy – w ramach konkursu na film zawierający elementy promujące miasto. Prezydent J. Kropiwnicki przyznał podczas premiery, że uzyskanie dotacji jest zasługą nie tylko przekonującego scenariusza, ale też senatora Grubskiego, który był spiritus movens całego przedsięwzięcia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kontrowersyjny pomysł na promocję.
Ale obecność posłanki Skrzydlewskiej nie dziwi. To zdaje się osoba związana z branżą cmentarną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.