Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4930 miejsce

Neon szczęścia świeci na Kępie Potockiej

W czwartkowy wieczór na Kępie Potockiej artysta Maurycy Gomulicki odpalił neon - szklankę wypełnioną różowymi bąbelkami.

Neon na Kępie Potockiej / Fot. Radosław ZawadzkiMimo jesiennej pogody na uroczyste włączenie neonu licznie przybyli mieszkańcy Żoliborza oraz innych dzielnic Warszawy. - Budowę nietypowej konstrukcji obserwowałam od dawna - mówiła mieszkanka okolicznych bloków przy Krasińskiego. - Obawiałam się, że będzie to kolejna reklama, dlatego uruchomienie neonu cieszy podwójnie.

Neon pozostanie na Kępie na stałe. Działa jak latarnia - zapala się o zmierzchu i gaśnie rano. Metalowa rama ma aż 17 metrów wysokości. Różowe koła zamieszczone na siatce sukcesywnie zapalając się, ulatują w niebo jak bąbelki ze szklanki oranżady. Neonowe części wyprodukowała firma Reklama, która w latach 50. i 60. tworzyła najlepsze reklamy świetlne.

- Neon traktuję jako symbol niedzieli w tygodniu - podkreślał Gomulicki. - Na jego instalację wybrałem Żoliborz, bo jestem z tą dzielnicą emocjonalnie związany, stanowi dla mnie inspirację.

Maurycy Gomulicki - wnuk znanego varsavianisty Juliusza Gomulickiego - słynie z kontrowersyjnych projektów artystycznych. W 2006 roku w Meksyku zaprojektował sieć różowych sex shopów w ramach projektu "Mexico Erotica Shop. Różowy to jego ulubiony kolor, dlatego dwa lata temu poświęcił mu wystawę "Pink not Dead" w Centrum Sztuki Współczesnej.

- Różowy jest dla mnie symbolem szczęścia - tłumaczył artysta - Chcę by różowy neon rozświetlił ponure jesienne wieczory.

Po uroczystym odpaleniu neonu zgromadzeni udali się świętować do knajpy "U Araba". Artysta gorąco zapraszał na szampana, bliny z kawiorem i przede wszystkim oranżadę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 31.10.2009 08:09

z wypowiedzi wnioskuję że nadal cieszy:)))

...cóż mnie obywatelkę Miasta Krakowa cieszy Mitoraj na krakowskim Rynku, a plamy też mnie cieszą ale w Valle Gran Rey:)...listopadowa kąpiel przed śniadaniem w oceanie, zachód słońca i wschód księżyca, i te palmy, mnustwo palm w Dolinie Królów:) po prostu miejsce idealne La Gomera:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Palma nadal jest, ma się wyśmienicie i jeśli miałby ktoś ją usunąć nazwałbym go głupcem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

chyba muszę się tam pofatygować ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2009 19:32

"Różowy neon" - widok optymistyczny:) pomysł rozweselająco - urbanistyczno - znakomity! O ile lepiej by komponował się taki świetlisty neonik na skrzyżowaniu z Nowym Światem niż ta koszmarna palma. A tak przy okazji, jak byłam ostatnio w Warszawie nie zwróciłam uwagi : Czy ona nadal cieszy swoją obecnością warszawskich dziennikarzy obywatelskich, a może ktoś Ślicznotkę Palmiastą, Stolicy pozazdrościł i skradł!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.