Facebook Google+ Twitter

Nepal: król opuści swój pałac do 12 czerwca

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-02 12:21

Były nepalski monarcha Gjanendra zgodził się na opuszczenie pałacu królewskiego w Kathmandu do 12 czerwca. Taki termin wyznaczyło mu Zgromadzenie konstytucyjne po tym, jak 5 dni temu oficjalnie proklamowało republikę.

- Gjanendra oświadczył, że jest gotów żyć jak zwyczajny obywatel - poinformował minister spraw wewnętrznych Krisna Prasad Sitaula po spotkaniu z byłym królem.

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wygladał system polityczny Nepalu po obaleniu monarchii. Maoiści, którzy mają największą liczbę mandatów w zgromadzeniu konstytucyjnym uważają, że obsadzenie urzędu prezydenckiego oraz funkcji premiera powinno przypaść liderom ich partii. Przegrane w wyborach, ale do tej pory mające znaczenie polityczne partie, czyli Kongres Narodowy oraz partia komunistyczna, nie godzą się na takie rozwiązanie. Kongres widzi na stanowisku prezydenta kraju swego lidera, dotychczasowego premiera Prasada Giridżę Koiralę.

Eksperci przewidują, że po obaleniu monarchii i proklamowaniu republiki Nepal przejdzie przez okres silnych wstrząsów politycznych i społecznych niepokojów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.