Facebook Google+ Twitter

Nepal ma prezydenta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-21 12:57

Pierwszym w dziejach Nepalu prezydentem został Ram Baran Jadav, kandydat nepalskiej partii kongresowej wspierany przez deputowanych partii komunistycznej oraz kilku mniejszych ugrupowań parlamentarnych.

Kandydat partii kongresowej rywalizował w drugiej turze głosowania z kandydatem nepalskich maoistów.
Według informacji nepalskich mediów, kandydat partii kongresowej uzyskał 308 głosów, natomiast kandydat maoistów 282 głosy. Jeszcze do niedawna wydawało się, że maoiści, którzy stanowią najliczniejsze ugrupowanie w nepalskim parlamencie zdobędą dla siebie fotel prezydenta. Niespodziewany sojusz nepalskiej partii kongresowej i komunistów, do którego dołączyli także reprezentanci mniejszych partii sprawił jednak, że kandydat partii maoistycznej przegrał wybory.

Dzisiejsza porażka maoistów oznacza, że tworzenie przez nich rządu, może również być utrudnione. W obecnej sytuacji muszą się oni bowiem liczyć z silną i częściowo zjednoczoną opozycją, zdolną do zablokowania w zgromadzeniu konstytucyjnym posunięć maoistów. Komentatorzy w Indiach podkreślają, iż nowy prezydent Nepalu wywodzi się z nizinnej części Nepalu i należy do społeczności Madhesi, czyli ludności pochodzenia indyjskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.