Facebook Google+ Twitter

Nepal: Maoiści krytukją chęć powrotu do monarchii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-30 10:02

Z ostrym atakiem na nepalskie partie polityczne wystąpił lider maoistów Pushpa Kamal Dahal „Prachanda". Maoistyczny przywódca oskarżył główne ugrupowania polityczne o chęć przywrócenia w Nepalu monarchii. Wczoraj w tym kraju obchodzono pierwszy w historii Dzień Republiki, świętowany w rok po obaleniu króla.

Zdaniem przywódcy nepalskich maoistów obecny premier kraju dąży do przywrócenia systemu monarchicznego w Nepalu. Miałoby się to odbyć przy pomocy intronizacji wnuka byłego króla Gjanendry. Jego potomek zostałby intronizowany jako infant, a do czasu osiągnięcia przez niego odpowiedniego wieku krajem kierowałby obecny rząd.

„Prachanda" oświadczył, że maoiści nie dopuszczą do realizacji takiego planu, a wszelkie próby restytucji monarchii będą oznaczały zniszczenie procesu pokojowego, rozpoczętego w Nepalu w roku 2006 i kończącego maoistyczną rewolucję ludową. W jej trakcie zginęło kilkanaście tysięcy ludzi.

„Prachanda" podkreślił, iż obecne władze działają pod dyktando Indii, które nie chcą dopuścić, by maoiści, którzy wygrali ubiegłoroczne wybory, doprowadzili do pełnej transformacji politycznej i społecznej kraju.

Nepal przeżywa obecnie kryzys polityczny w wyniku upadku rządu kierowanego przez maoistów. Z trudnościami przebiega formowanie nowego gabinetu. W kraju panuje rozczarowanie efektami rocznego istnienia republiki, która powstała przed rokiem po obaleniu liczącej 240 lat monarchii.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.