Facebook Google+ Twitter

Nepal: Trwa spór o w władzę nad świątynią Pashupatinath

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-06 07:15

Świątynia mieści się w Kathmandu - stolicy Nepalu. Maoistyczne władze Nepalu zwolniły głównego kapłana świątyni - Hindusa z południowoindyjskiego stanu Kerala i zatrudniły dwóch kapłanów nepalskich. Indyjskie organizacje hinduistyczne w Nepalu i w Indiach protestują.

Od stuleci głównym kapłanem hinduistycznej świątyni Pashupatinath był Hindus. Dla Nepalczyków, nastawionych w dużej części antyindyjsko, był to powód do niezadowolenia. Maoistyczne władze postanowiły zmienić sytuację. Zwolniły Hindusa i zatrudniły kapłanów z Nepalu. Wprowadzeniu nowych duchownych towarzyszyły starcia maoistycznych bojówek z obrońcami starego porządku.

Zmiany wprowadzone przez maoistów wywołały gniew wśród części hinduistów. Indyjskie media krytycznie odniosły się do zmian, widząc w nich przejaw antyindyjskiego nastawienia maoistycznych władz Nepalu. W obliczu narastającego kryzysu Sąd Najwyższy Nepalu zalecił wczoraj przywrócenie do pełnienia obrządków religijnych kapłana z Indii. Maoiści twierdzą, że rozważą zalecenia sądu. Komentatorzy zauważają, że konflikt ma swoje korzenie w niechęci maoistów do akceptowania w Nepalu wpływów Indii oraz zacieśnianiu więzów tego kraju z Chinami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.