Facebook Google+ Twitter

Nepal: UE i ONZ mediują w sprawie kryzysu politycznego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 10:02

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych rozmawiają w władzami Nepalu o możliwościach przezwyciężenia kryzysu politycznego, który ogarnął państwo. Przed tygodniem do dymisji podał się maoistyczny premier Nepalu. Powodem rezygnacji był spór dotyczący kontroli nad armią.

Ponad dwadzieścia partii politycznych Nepalu nie było w stanie utworzyć w ostatnim tygodniu nowego rządu. W tej sytuacji prezydent kraju powierzył wybór nowego premiera Zgromadzeniu Konstytucyjnemu, które ma wyłonić nowego szefa rządu bezwzględną większością głosów. Nie będzie to łatwe, ponieważ w Zgromadzeniu, w którym największe ugrupowanie stanowią maoiści, trudno będzie taką większość znaleźć.

W rozwiązanie nepalskiego sporu politycznego od samego początku zaangażowały się państwa Unii Europejskiej, mające swych przedstawicieli w Kathmandu oraz reprezentant specjalnej misji ONZ w Nepalu. Próbują oni skłonić główne siły polityczne kraju do prowadzenia konstruktywnego dialogu i jak najszybszego zakończenia politycznego sporu.

Reprezentanci wspólnoty międzynarodowej obawiają się wznowienia konfliktu zbrojnego, który trwał w Nepalu przez kilkanaście lat i został zakończony porozumieniem w 2006 roku. Na jego mocy maoistyczni partyzanci zostali włączeni w nurt życia politycznego kraju, a w ubiegłym roku wygrali wybory powszechne. Obecny kryzys może, zdaniem wielu komentatorów, doprowadzić do wznowienia walk.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.