Facebook Google+ Twitter

Nepal: zmiana ustroju odbyła się z naruszeniem prawa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-29 08:09

Część nepalskich ekspertów konstytucyjnych twierdzi, że choć zmiana ustroju państwa odbyła się z naruszeniem prawa - nie da się jej zakwestionować. Wczoraj wieczorem zgromadzenie konstytucyjne Nepalu przegłosowało kres blisko 240-letniej monarchii oraz ustanowiło republikę.

Powodem kontrowersji prawnych, o których donoszą dzisiaj nepalskie media jest to, iż głosowanie nad kształtem ustrojowym Nepalu odbyło się przed zakończeniem procesu formowania zgromadzenia konstytucyjnego.
Rządzące partie polityczne nie dokonały bowiem podziału 26 mandatów, które nie były przedmiotem kwietniowych wyborów. Ich rozdzielenie znajdowało się w gestii tymczasowego rządu. Tym samym republikę Nepalu proklamowało niepełne zgromadzenie konstytucyjne. Zdaniem nepalskich ekspertów nie oznacza to nielegalności aktów prawnych, ale rzuca cień na procedury, wedle których powstała nowa republika.

Również nepalski oddział Amnesty International opublikował wczoraj raport, z którego wynika, iż na drodze tworzenia nowej republiki zarówno rząd tymczasowy Nepalu, jak i partia maoistyczna, nie spełniały w swym działaniu standardów związanych z prawami człowieka i swobodami obywatelskimi. Amnesty International alarmuje, iż w Nepalu wzrosła w ostatnim czasie liczba poważnych nieprawidłowości w zakresie przestrzegania uniwersalnych praw ludzkich.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.