Facebook Google+ Twitter

Nepotyzm nową chorobą polityków?

Nepotyzm z definicji jest faworyzowaniem krewnych i przyjaciół przy obsadzaniu wysokich stanowisk i rozdawaniu godności przez osoby wpływowe. Z genezy zaś – jest trudny do ustalenia czasu narodzin. Historycznie wiadomo, że był w średniowieczu i odrodzeniu, systemem uprzywilejowania przez papieży ich krewnych. A dziś stał się chorobą polityków.

Posłowie i działacze opozycyjnego PiS atakują rządzącą koalicję PO-PSL za autostrady, stadiony, "Orliki", za służbę zdrowia, Smoleńsk, za szkoły, kulturę, za Timoszenko i Ukrainę, za Białoruś i Afganistan, za Niesiołowskiego i Sikorskiego - za wszystko, a ostatnio za nepotyzm. I dobrze, bo takie prawo opozycji. Kopać rządzących ile się da, a nuż da się wykopać i wskoczyć na ich miejsce.

Szkopuł w tym, że kopanie PO-PSL za nepotyzm - to "drobna" przesada. Drobna, wszak nepotyzm nie jest specjalnością wyłączną, obecnie rządzącej koalicji. To domena wszystkich rządzących, w dodatku wszędzie na świecie. Ponieważ nas interesuje nie świat, a państwo polskie – zajrzyjmy pod kątem nepotyzmu na własne, polskie podwórko. A ono zabagnione jest, niestety od lat, tym samym nawozem pachnącym siarkowodorem nepotyzmu politycznego. Jego sedno tkwi w skrócie TKM lub TPPR.

Kopanie za nepotyzm

Proszę mi darować – nie będę się w wgłębiał w istotę skrótu TKM. Znany jest zbyt dobrze temu, kto chce go znać, szczególnie z lat minionych wolnej Polski. Teraz warto zajrzeć do wnętrza skrótu TPPR, w wydaniu najnowszych lat, gdy idzie o rządy PiS. Zastrzegam jednak, że PiS nie jest tu wyjątkiem, ani partią okrytą tiulowym ażurem TPPR. Starszym trzeba wyjaśnić ten skrót, aby oddzielić jego sedno od Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, które ongiś działało w Polsce.

Prezes Jarosław Kaczyński, będąc w Nowym Targu, mówił swoim słuchaczom, że "nigdy nie było tak źle". To w skrócie szersza myśl o nepotyzmie za dzisiejszej władzy. A "nigdy nie było tak źle" znaczy, że za naszych rządów może też to było, ale jednak nie tak bardzo. O, nie – prezes PiS tak nie powiedział, nawet tak nie myślał.

Gdyby jednak miał tak powiedzieć – miałby rację. Były marszałek Sejmu, a dziś senator niezależny, Marek Borowski stwierdził osiem dni temu w rozmowie radiowej, że nepotyzm ogarnia wszystkie partie zwycięskie w wyborach. Czy zdradził tajemnicę? Nie. Powiedział to, co wie każdy wyborca. Szerzej napisałem o tym w artykule: (2012-07-25).

A, więc prezes Kaczyński, będąc ostatnio w Radomiu, mówił w kontekście nepotyzmu: "Nigdy nie było tak źle". Być może ma rację. Badają jego skalę: CBA, prokuratura warszawska i NIK. Głównie w ministerstwie rolnictwa, ARR i spółce Elewarr. Oczywiście, to za mało. Być może po skończeniu badań tej linii zatrudnienia, przejdą do innych linii. Tymczasem, bez CBA, prokuratury i NIK – czytamy w serwisie radom.gazeta.pl, że w Radomiu - największym mieście rządzonym przez PiS – panuje na ogromną skalę polityczno-rodzinny nepotyzm.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

epson
  • epson
  • 05.08.2012 08:03

@ Stanisław Cybruch. Staszek nie przejmuj się tym co wypisuje i wymyśla Beata. Widzisz do czego jest zdolna kobieta która zaniechała sexu, a sama pisała że zaniechała. I piczka wyłączona to pierdoli na forum. Podobnie jak troglodyta niejaki Wink.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie musisz Beatko protestować. Nepotyzm, owszem był znany i uprawiany, w imperium starożytnego Rzymu, ale także ponad tysiąc lat wcześniej - w Babilonie i Egipcie. Moje zdanie w zajawce: <Historycznie wiadomo, że był w średniowieczu i odrodzeniu, systemem uprzywilejowania przez papieży ich krewnych> &#8211; nie jest żadnym błędem, ani wymysłem bez uzasadnienia. Otóż, w średniowieczu &#8211; inaczej niż w wiekach znacznie wcześniejszych &#8211; nepotyzm urósł do potęgi systemu uprzywilejowania, w którym papieże obdzielali darami przywilejów swoich krewnych i nie tylko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Staszku, wiesz, że zawsze sie z Tobą zgadzam, ale tu muszę protestować. Jaka tam ona nowa!? Jest stara , jak swiat. Już w Imperium Rzymskim są przykłady tej brzydkiej i nieuleczalnej "dolegliwości":)))
pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.