Facebook Google+ Twitter

Neptun obchodzi 12 lipca "pierwsze" urodziny

Neptun znów się melduje po 165 latach. To gratka dla miłośników astronomii, gdyż można będzie oglądać "Błękitną Planetę" przez teleskopy.

 / Fot. NASA, public domain12 lipca, we wtorek Neptun znajdzie się dokładnie w tym samym miejscu w którym 165 lat temu odkryto tę planetę, jako ostatnią w naszym układzie słonecznym. Datę uważa się za urodziny Neptuna.

Urban Le Verrier, francuski matematyk, obliczył wówczas pozycję Neptuna z nadzwyczajną dokładnością. Dopiero 23 września 1846 roku został zauważony na orbicie w obserwatorium w Berlinie.

Neptun, jako jedyna planeta naszego układu, okrąża Słońce w ciągu 165 lat, a zatem jest to dla niego jeden rok. Jak żadna inna planeta jest dla naukowców ciągle pełen zagadek. Sonda kosmiczna Voyager 2 ponownie skorzysta z bliskości planety aby odpowiedzieć na wiele pytań. Wiadomo, że Neptun jest jakby balonem gazowym, nie ma żadnej powierzchni twardej. Jego zewnętrzna część składa się z tlenu, metanu, dwutlenku węgla i helium. Naukowcy twierdzą, że planeta powstała ok. 4 miliardy lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dodam link do arta Planc i Herschel wytropią tajemnice kosmosulink

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.