Facebook Google+ Twitter

Nergal: nie zamykać granic przed potrzebującymi szpiku!

Nie milkną echa reportażu "Misja specjalna", poświęconego dawcom szpiku kostnego. Na oświadczenie Adama Darskiego "Nergala",który publicznie skrytykował program, autorzy zareagowali błyskawicznie. "Uważamy, że zwłaszcza w dziedzinie, która bazuje na ludzkiej ofiarności i szlachetnych odruchach serca, powinna obowiązywać pełna uczciwość i przejrzystość" - czytamy w oświadczeniu "Misji specjalnej".

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Behemoth_05.jpg&filetimestamp=20090512103258"W naszym reportażu pokazaliśmy, że za szpik oddany przez polskich dawców wpisanych – często bez ich wiedzy - do niemieckiego rejestru, a następnie pobrany w Niemczech, polskie kliniki muszą płacić o wiele więcej, niż gdyby dawcy trafili do polskich banków szpiku, a do pobrania doszło na terenie naszego kraju. I właśnie ten problem pragnęliśmy uwypuklić" - piszą redaktorzy "Misji specjalnej".

Program pod redakcją Anity Gargas, wyemitowany 28 września w TVP, wywołał ogromne kontrowersje. Autorzy programu sugerowali w nim, że za szpik oddany w Niemczech przez polskich dawców, wpisanych do rejestru DKMS, polskie kliniki muszą płacić znacznie więcej, niż gdyby materiał pobrano w Polsce. W programie postawiono tezę, że Polacy chętni do oddania szpiku w filii niemieckiej fundacji DKMS nie są informowani, że trafiają do rejestru niemieckiego i że w związku z tym, gdyby zostali zakwalifikowani do zabiegu, to odbędzie się on na terenie Niemiec.

Zbulwersowany tym programem, cierpiący na białaczkę Nergal, napisał oświadczenie, w którym można było przeczytać m. in.: "Mamy rok 2010 i wspólną Europę. Możemy bez paszportu i wizy podróżować praktycznie po całym kontynencie. Zupełnie niezrozumiałym jest więc, że niektórzy próbują zamykać granice nawet przed pomocą niesioną chorym. Zdrowie nie ma narodowości czy płci, jest uniwersalne. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to nie zasługuje na nic innego, jak tylko na to, aby przekonał się o wszystkim na własnej skórze, gdy ciężko zachoruje. Czego wszystkim oszczercom z całego serca życzymy”.

Na to oświadczenie błyskawicznie zareagowała Anna Sarzyńska, pisząc na stronach portalu Wirtualne media: "Uważamy, że zwłaszcza w dziedzinie, która bazuje na ludzkiej ofiarności i szlachetnych odruchach serca, powinna obowiązywać pełna uczciwość i przejrzystość. Nie jest nią na pewno wprowadzanie w błąd dawców, którzy są przekonani, że oddając szpik w akcjach DKMS-u wpisują się do polskich rejestrów" .

Swoją wersję przedstawił też Zarząd DKMS, fundacji, która od lat zajmuje się wyszukiwaniem potencjalnych dawców szpiku. Wyraził on zaniepokojenie informacjami przedstawionymi w „Misji specjalnej”. "Obawiamy się, że przedstawianie kolejnych, nieprawdziwych informacji, będzie miało negatywny wpływ na procesy ratowania zdrowia i życia pacjentów chorych na białaczkę" - czytamy w komunikacie fundacji. DKMS uważa, że w programie przedstawiono tylko część nagrań i wykorzystano je w innym kontekście niż sugerowały pytania postawione w rozmowie z przedstawicielem fundacji.

Jak zostać dawcą szpiku kostnego
Zostań dawcą szpiku kostnego. Pomóż chorym na białaczkę
Poszukiwanie dawców szpiku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Kar
 • Kar
 • 21.10.2010 13:38

Pomóżcie chorym na białaczkę i wejdźcie na stronę
www.szpik.info
Nergal i wiele innych ludzi potrzebuje naszej pomocy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jacor
 • jacor
 • 05.10.2010 13:53

Nikt przed nikim granic nie zamyka , jedyne co się dzieje to jak widać niemiecki biznes boi się o swój przychód , dlaczego pacjenta rejestruje się w niemczech a nie w Polsce , gdzie jest adres polskiego rejestru, dlaczego we wszystkich zachodnich opracowaniach jako adres DKMS Polska podaje się ulm w niemczech?to jest zastanawiające a nie rzekome zamykanie granic , chłopie opamiętaj się , no chyba że w gre wchodzi inny układ to przepraszam , na układy nie ma rady .

Zdrówka choć Ty innym życzysz czegoś zupełnie innego

Komentarz został ukrytyrozwiń
Matthew
 • Matthew
 • 05.10.2010 10:30

Oto link do dzisiejszego Rynku Zdrowia

http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Gdy-brakuje-rodzimych-dawcow-szpiku,102337,8.html

i najważniejsze zdania dyr. Poltransplantu - wreszcie pozytywne

- Jeszcze do niedawna mieliśmy do czynienia z przypadkami, gdy polski
dawca wyjeżdżał do zagranicznej kliniki, by tam pobrano od niego
szpik, który i tak wracał do polskiego pacjenta. Ale to podnosiło
koszty przeszczepu - mówi Jolanta Hołoweńko-Żelichowska. - Obecnie
takie sytuacje nie powinny już mieć miejsca - zapewnia dyrektor.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ASIA
 • ASIA
 • 05.10.2010 07:02

DKMS NIE MA UPRAWNIEN DO TZW POSZUKIWANIA DAWCOW, WIEC WPROWADZIL TEGO BIEDNEGO NERGALA W BLAD, DKMS JEST TYLKO JEDNOSTKA KTORA REKRUTUJE DAWCOW Z POLSKI DO NIEMIEC

Komentarz został ukrytyrozwiń
liipa
 • liipa
 • 05.10.2010 01:28

Informacje zawarte w programie sa prawdziwe - DKMS ma pieniadze na badania krwi i drożej sprzedaje szpik niż polskie fundacje, a polski NFZ wyznacza limity na przeszczepy - jesli szpik kosztuje drożej, mniej osob go dostanie, nawet jak znajdą zgodnego dawcę. Dorgal ma kasę, to szpik moze sam sobie kupić, ale jemu zalezy na czasie , aby znaleźć pasujacego mu dawcę , stąd popieranie DKMS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak trwoga to do boga a co do niektórych wypowiedzi na tym forum to też można powiedzieć URĄGAJĄCE GODNOŚCI LUDZKIEJ.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń
Pankracy Bałałajka
 • Pankracy Bałałajka
 • 04.10.2010 14:01

Nie mniej niż bydlakom, którzy przez wieki napadali, grabili, gwałcili i palili na stosach w imię Biblii .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pytanie, czy można w ogóle wierzyć bydlakowi, który darł Biblię?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.