Facebook Google+ Twitter

Nergal znowu w sądzie. Jaki będzie wyrok?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-10-30 12:02

Wciąż trwa sprawa o obrazę uczuć religijnych wytoczona liderowi deathmetalowego zespołu Behemoth. Tym razem głos zabrał Sąd Najwyższy.

Adam Darski ("Nergal") / Fot. AndreasW 2007 r. podczas koncertu w Gdyni lider grupy deathmetalowej Adam Darski (znany jako Nergal) podarł Biblię, której kartki rozrzucił, nazwając ją "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki "największą zbrodniczą sektą". Całą akcję ktoś nagrał, a film udostępnił w Internecie. Na jego podstawie w 2010 roku gdyńska prokuratura oskarżyła artystę z art. 196 Kodeksu karnego, mówiącego o obrazie uczuć religijnych. Śledztwo wszczęto po doniesieniach Ryszarda Nowaka z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą we wsparciu kilku posłów PiS. Żadnej z tych osób nie było na koncercie.

Art. 196 Kk stanowi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo do 2 lat więzienia. W 2011 roku Sąd Rejonowy uniewinnił Darskiego, uznając, że jego działanie nie miało "bezpośredniego zamiaru". Sam oskarżony twierdził, że nie zamierzał nikogo obrażać swoim postępowaniem, które przez sąd zostało określone mianem "swoistej formy sztuki", zgodnej z artystycznym wizerunkiem grupy Behemoth oraz kierowanej do określonego rodzaju publiczności.

Prokurator zaskarżył ten wyrok i w maju tego roku gdański sąd okręgowy udał się z pytaniem do Sądu Najwyższego chcąc się dowiedzieć, czy czyn podlegający karze można popełnić tylko w "zamiarze bezpośrednim" (kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo) czy także w "ewentualnym" (gdy sprawca przewiduje możliwość przestępstwa i godzi się na to). Odpowiedź była jednoznaczna, SN uznał, że przestępstwo jest popełnione zarówno w czynie bezpośrednim, jak i ewentualnym. To oznacza, że Darskiego wciąż czekać może kara.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.