Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12935 miejsce

Nestor ostrowieckich malarzy w Galerii BWA

Występem Chóru Nauczycielskiego Coro Cantorum pod dyrekcją Ewy Goworowskiej rozpoczął się piątkowy (11.09.2015 r.) wernisaż malarstwa i rysunku Tadeusza Szypowskiego, najbardziej bodaj znanego artysty rodem z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Tadeusz Szypowski podczas wernisażu. / Fot. Krzysztof KrzakW sierpniu bieżącego roku Tadeusz Szypowski skończył 80 lat. Retrospektywna wystawa jego rysunków i obrazów jest więc w pewnym stopniu ukłonem Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim kierowanej przez Jolantę Chwałek w stronę szacownego jubilata, wciąż czynnego twórczo (bo malowanie jest dla niego jak oddychanie, co często podkreśla) i nieustającego w tworzeniu nowych dzieł, które przyciągają uwagę wszystkich zainteresowanych sztuką. Swoją karierę artystyczną zaczynał Szypowski pod koniec lat 50. jako absolwent klasy scenograficznej Państwowego Liceum Technik Teatralnych w Warszawie. Aby mieć konkretny fach w ręce uzyskał też uprawnienia technika spawalnictwa. Podjął pracę w Hucie im. Marcelego Nowotki w rodzinnym Ostrowcu Świętokrzyskim.Prace Tadeusza Szypowskiego. / Fot. Krzysztof Krzak Swoje artystyczne pasje wykorzystywał jako dekorator w mieście i na terenie huty. Dla zakładowej gazety "Walczymy o Stal" wykonywał rysunki satyryczne. Kiedy wreszcie w ostrowieckiej hucie powstała pracownia plastyczna, Tadeusz Szypowski został jej kierownikiem.

Fragment ekspozycji prac Tadeusza Szypowskiego w ostrowieckim BWA. / Fot. Krzysztof KrzakWielokrotnie podejmował próby dostania się do warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale jako 30 - latek dla władz uczelni był już "za stary" na studenta. Brak formalnego wykształcenia (dopiero w 1986 roku uzyskał od Ministerstwa Kultury i Sztuki bezterminowe uprawnienia do wykonywania zawodu artysty plastyka w dziedzinie malarstwa i rysunku) nie zniechęcił i nie przeszkodził Tadeuszowi Szypowskiemu na kontynuowanie swych artystycznych pasji popartych niekwestionowanym talentem. Sprzyjały temu też władze miasta, które stwarzały idealne warunki dla rozwoju miejscowych artystów plastyków zrzeszonych w "Grupie 10". Szypowski został też członkiem oddziału kieleckiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Jego obrazu wielkoformatowe i rysunki można było oglądać na około 30 wystawach indywidualnych i 70 zbiorowych, w tym tak renomowanych jak organizowany w Ostrowcu Świętokrzyskim Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, kieleckie "Przedwiośnia" czy sandomierskie "Porównania".

Podczas wernisażu wystawy Tadeusza Szypowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof KrzakEkspozycja w BWA składa się z kilkudziesięciu prac, które artysta podarował ostrowieckiej galerii. Pokazują one wszechstronność Tadeusza Szypowskiego, tak pod względem stosowanych technik, jak i tematyki. Nie brakuje tu aktów, pejzaży i kompozycji symbolicznych. Bardzo ciekawie o tej różnorodności mówił Marian Rumin, krytyk sztuki, autor wstępu do katalogu wystawy. A sam wernisaż stał się jubileuszowym benefisem uznanego ostrowieckiego artysty. Gratulacje i życzenia artyście i jego żonie, Wiesławie, składali m.in. Senator PiS, Jarosław Rusiecki, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i wiceminister gospodarki, Arkadiusz Bąk, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński, jego zastępca - Marzena Dębniak oraz koledzy artyści ze Zbigniewem Sawarynem na czele. Zabrzmiało gromkie "Sto lat!". A wystawa Tadeusza Szypowskiego czynna będzie do 17 października tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.