Facebook Google+ Twitter

Netanjahu: Izrael chce negocjować z Palestyną

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-05 13:02

Premier Benjamin Netanjahu ogłosił, że Izrael chce rozpocząć negocjacje pokojowe z Palestyńczykami bez warunków wstępnych i osiągnąć porozumienie ze światem arabskim.

Szef rządu przedstawił założenia "nowego podejścia" do sprawy rozmów pokojowych. Wystąpienie Benjamina Netanjahu z Jerozolimy było transmitowane na amerykańsko-izraelskim forum AIPAC w Waszyngtonie.

Benjamin Netanjahu zapowiedział, że chce uregulować z Palestyńczykami kwestie polityczne, ekonomiczne i sprawy bezpieczeństwa. Izrael zamierza wzmocnić palestyński aparat bezpieczństwa oraz stymulować palestyńską gospodarkę. Jest gotowy też rozpocząć negocjacje bez żadnych opóźnień i warunków wstępnych. "Chcę aby młodzi ludzie widzieli przyszłość, a nie stali się zakładnikami kultu śmierci" - powiedział premier. Na zakończenie postawił jednak jeden warunek, pod jakim przedstawiony przez niego plan zostanie zrealizowany. Palestyńczycy muszą uznać Izrael za państwo żydowskie.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej już wcześniej zapowiedział, że tego warunku nie spełni. Wyjaśnił, że sprawa ta została odrzucona przez Palestyńczyków podczas konferencji w Annapolis. Eksperci podkreślają, że Benajmin Netanjahu żądając uznania Izraela za państwo żydowskie, chce aby Autonomia zrezygnowała z "prawa do powrotu" uchodźców palestyńskich, których około miliona w 1948 roku było zmuszonych opuścić swoje domy. Mieszkają w obozach na Zachodnim Brzegu, w Libanie, Syrii i Jordanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.