Facebook Google+ Twitter

Netanjahu: Jerozolima to nasza stolica!

Na konferencji AIPAC w Waszyngtonie premier Benjamin Netanjahu jednoznacznie przedstawił swoją wizję Jerozolimy jako niepodzielnej stolicy państwa żydowskiego.

Logo American Israel Public Affairs Committee / Fot. screen ze strony AIPAC.orgSwoją coroczną konferencję zorganizowała American Israel Public Affairs Committee, potężna organizacja, której celem jest lobbowanie we władzach amerykańskich na rzecz interesów Izraela. W tym roku, oprócz Netanjahu, przemawiało wielu gości, w tym także amerykańska sekretarz stanu, Hillary Clinton. Jej zapewnienia o chęci współpracy i wezwania do pokoju na Bliskim Wschodzie kontrastowały z przepełnioną patosem przemową premiera Izraela, który odnosił się do wydarzeń sprzed czterech tysięcy lat, doszukującego się w nich podobieństw do współczesności. Po raz kolejny skrytykował także osławiony, sporządzony przez ONZ, Raport Goldstone’a, oskarżający Izrael o zbrodnie wojenne podczas ataku na Strefę Gazy, oraz obciążył stronę palestyńską winą za impas w rozmowach pokojowych. Jego przemowę z dużym entuzjazmem przyjęło 7500 zgromadzonych w Waszyngtonie delegatów.

Największe emocje podczas konferencji wzbudziły jednak słowa Netanjahu o Jerozolimie, podzielonej obecnie na część izraelską i palestyńską. Stwierdził, że nie można nazywać działań na jej terenie osadnictwem, ponieważ miasto to w całości stanowi stolicę państwa żydowskiego. Dodał, że to Żydzi zbudowali ją już 3000 lat temu, i budują do dzisiaj, dlatego jest oczywiste, że pozostanie ona w granicach Izraela po ostatecznym utworzeniu państwa palestyńskiego.
Stwierdził, że jest to rzeczą bezdyskusyjną, o czym wiedzą zarówno Palestyńczycy jak i Amerykanie, dlatego też nie może być mowy o tym, żeby osadnictwo we wschodniej Jerozolimie w jakikolwiek sposób przeszkadzało w realizacji koncepcji dwóch państw.

Dla Palestyńczyków, dla których Jerozolima jest trzecim co do świętości miastem, zaprzestanie polityki osadnictwa żydowskiego w przynależnej im części miasta jest niezbędnym warunkiem powrotu do rozmów pokojowych. Także dla nich al-Quds (bo tak w języku arabskim brzmi nazwa Jerozolimy), chociaż nie w całości, jest naturalną stolicą przyszłego, niepodległego państwa. Stanowią oni obecnie w swojej, wschodniej części miasta większość, chociaż przybierające na sile nielegalne osadnictwo coraz bardziej przybliża do zrównania liczby mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Osadnicy Żydowscy najechali Palestynę i potajemnie utworzyli Państwo o nazwie Izrael wyganiając siłą rdzennych mieszkańców lub również innymi metodami .Jak to jest, że niemiecki agresor „zadowalał” się rozstrzelaniem 10 Polaków czy Żydów za śmierć jednego Niemca a IDF za zabicie kilkunastu Izraelczyków zabija 1400 ( z czego większość to kobiety, dzieci i starcy) ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.03.2010 16:45

To teraz Polacy powinni zająć Lwów . A przed żydami mieszkały tam inne ludy Kananejczycy PO NICH DOPIERO PRZYBYLI HEBRAJCZYCY.Dlaczego nie dlaczego tylko cofać się do 3000 tyś lat a nie do 5000 tyś lat .Jeśli badania DNA przeprowadzić na Palestyńczykach pewnie okazało by się że są potomkami Kananejczyków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.