Facebook Google+ Twitter

Netia Off Camera. 10 wydarzeń na 10-lecie festiwalu

Najlepszy prezent urodzinowy? Odważne kino i filmowcy z całego świata. W Krakowie trwa 10. edycja święta kina niezależnego Netia Off Camera. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia festiwalu filmowego.

Kadr z filmu 'Dayveon' w reż. Amman Abbasi / Fot. materiały prasoweKonkurs Główny „Wytyczanie drogi”
Wydarzenie obowiązkowe dla wszystkich miłośników kina, którzy chcą być na bieżąco z repertuarem docenionym przez publiczność na całym świecie. Międzynarodowy konkurs „Wytyczanie Drogi" to główna sekcja krakowskiego festiwalu. Dziesięć debiutanckich filmów lub drugich produkcji młodych twórców walczy o Krakowską Nagrodę Filmową. Wśród tegorocznych nominowanych znalazły się między innymi takie tytuły, jak m.in. „Wordly Girl” (2016), „Pop Aye” (2017), „Jean of the Joneses” (2016) czy „Columbus” (2017). Tradycyjnie, w konkursie nie zabrakło polskiego akcentu. O 100 000 USD walczy „Ostatnia rodzina” (2016) w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.

Gala Script Pro
Script Pro jest najważniejszym polskim konkursem dla młodych scenarzystów. Wśród wyróżnionych w scenariuszy, które zostały przeniesione na ekran, znajdują się m.in. „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida. Kto w tym roku ma szansę na statuetkę? Odpowiedzi dostarczy festiwalowa gala Script Pro.

O post-ludziach, nad-ludziach i formach pomiędzy
W ramach dyskusji towarzyszącej specjalnej tematycznej sekcji tegorocznej edycji Netia Off Camera – „Ludzie to fikcja?”. zaproszeni goście - dr Susan Stryker, dr hab. Małgorzata Radkiewicz, dr Grzegorz Stępniak - będą rozmawiać o najbardziej palących i aktualnych problemach związanych z posthumanizmem i jego wpływem na kino.

Pokaz Specjalny filmu "Pan Tadeusz"
W hołdzie zmarłemu Mistrzowi na Festiwalu odbędzie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Andrzeja Wajdy. Przed pokazem Grażyna Szapołowska, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski oraz Piotr Gąsowski będą wraz z Grażyną Torbicką wspominać współpracę z reżyserem kształtującym naszą narodową wyobraźnię. Pokaz ekranizacji epopei narodowej w reżyserii Andrzeja Wajdy obędzie się 5 maja o godzinie 19 w kinie Kijów.Centrum.

Strefa Gwiazd
Do programu Netia Off Camera wróciło miasteczko filmowe na Placu Szczepańskim. W Strefie Gwiazd zobaczymy m.in. Martę Nieradkiewicz, Dawida Ogrodnika, Jana P. Matuszyńskiego, Katarzynę Rosłaniec, Weronikę Rosati, Małgorzatę Kożuchowską, ekipę filmu "Sztuka Kochania", czy seriali jak "Belfer", "Diagnoza" czy "Belle Epoque".

Pokaz filmów brazylijskich
Przed seansem brazylijskiego filmu „Trinta” odbędzie się specjalna prezentacja filmów krótkometrażowych pod patronatem Konsula Honorowego Federacyjnej Republiki Brazylii. Zaprezentowanych zostanie dziesięć tytułów nagrodzonych na festiwalu FINC w Baia Formosa oraz zwycięzca Konkursu Filmów Krótkometrażowych z Rio Grande do Norte „Curtas Potiguares”.

Nocny maraton serialowy
Canal+ SerialCon to odbywającą się w tym roku już czwartą edycją wydarzenia poświęconego serialom. Prelekcje, wykłady czy panele dyskusyjne z udziałem krytyków, dziennikarzy branżowych, blogerów i youtuberów to tylko niektóre z punktów bogatego programu. W planie znaleźć można również warsztaty charakteryzacji – „Z horrorem do twarzy”, kurs pisania scenariuszy prowadzonym przez Jamesa Morana oraz lekcję „Jak mówić i pisać o serialach?”. Wszyscy miłośnicy bingewatchingu będą mieli także niepowtarzalną okazję by… spędzić noce z serialami. Od poniedziałku do środy, od godziny 22 w Centrum Kinowym Ars odbywać się będzie prawdziwa ekranowa uczta, czyli nocny maraton oglądania seriali. W tegorocznym programie: „Belfer” (sezon 1) oraz przedpremierowo drugi sezon „Wersal: prawo krwi”.

Kino w plenerze
Seanse filmowe to nie tylko projekcje na dużym ekranie. Gorączka festiwalowa opanowała cały Kraków. W specjalnie zaadaptowanej na potrzeby kina przestrzeni Bulwarów Wiślanych, placu Szczepańskiego oraz Barki Nimfa obejrzeć będzie można największe filmowe hity ostatnich lat. Wśród nich dzieła Woody`ego Allena: Co nas kręci, co nas podnieca” (2009), „Blue Jasmine” (2013), „Magia w blasku księżyca” (2014) oraz „Nieracjonalny mężczyzna” (2015). Pojawią się też tytuły innych znanych i wielokrotnie nagradzanych twórców, takie jak: oscarowy „Moonlight" (2016), „Jesteś Bogiem” (2012), „Mama” (2014) Xaviera Dolana, „Take this Waltz” (2011) czy „Dzikość serca” (1990) Davida Lyncha.

Filmowe dachowanie
Na wszystkich miłośników kina pod gwiazdami czekają trzy krakowskie dachy. Przez najbliższe dziesięć dni Hotel Poleski, Hotel Rubinstein oraz kino Panorama w Małopolskim Centrum Kultury zamienią się w miejsca, gdzie poczujesz się jak w niebie. Dosłownie i w przenośni! Na tarasach widokowych podziwiać można zarówno Stare Miasto, panoramę Rynku czy zabytkowy Kazimierz. Można również policzyć gwiazdy. A to wszystko podczas projekcji takich tytułów jak: „Przebudzeni” (2015), „City of Gold” (2015), „Oczy matki” (2016), „Wieża” (2016) „Unrest” (2017) i wiele innych. Partnerem projektu jest MasterCard.

Off Scena
A muzyka jako finał całodniowych kinowych maratonów? TAK! Po roku nieobecności Off Scena powraca z podkładem muzycznym do festiwalowych wydarzeń, czyli codziennymi koncertami w klubie festiwalowym ZetPe. Każdego wieczoru w industrialnej przestrzeni zlokalizowanej na ul. Dolnych Młynów pojawią się polscy i zagraniczni artyści sceny niezależnej. Usłyszymy m.in.: Sonię Stein, która współpracowała przy „Ekscentrykach, czyli po drugiej stronie ulicy" (2015), Johna J Presleya, Michelle Gurevich, której utwór dał podwaliny pokazywanemu u nas dwa lata temu filmowi „Party Girl", The Fruitcakes, Dillon, Prides czy Korteza.

10. festiwal filmowy Netia Off Camera potrwa do 7 maja. Więcej informacji na offcamera.pl.

mat. prasowe

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.