Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17033 miejsce

Netia Off Camera. Sprawdź, co będzie się działo na festiwalu

Nowe sekcje tematyczne, nadrabianie filmowych zaległości oraz wspólne wieczory w kinie plenerowym - to tylko niektóre propozycje, które przygotowali organizatorzy krakowskiego święta kina niezależnego, które rozpoczyna się już w piątek.

Kino nie tylko dla dorosłych
Kadr z filmu Scenariusz jest prosty - najpierw pojawia się potrzeba sukcesu zawodowego, a potem założenia rodziny i małżeństwa. Do dorosłości jednak nigdy nie prowadzą proste ścieżki, o czym będzie można się przekonać oglądając filmy zebrane do sekcji tematycznej "Tylko dla dorosłych?". Każda z siedmiu produkcji prezentuje zarówno problemy związane z samym dorastaniem, jak i skutki późniejszych kryzysów tożsamości. Wśród nich znajdziemy m.in. czołowy przykład greckiej Nowej Fali "Suntan" Argyrisa Papadimitropoulosa, brutalne zderzenie młodego imprezowicza z rzeczywistością w obrazie "James White" Josha Monda czy pytająca o miejsce wiary naszym życiu w produkcji "Apostata" Federico Veiroja. Poza projekcjami, sekcji towarzyszyć będą również panele dyskusyjne z udziałem ekspertów. Profesor Scott Herring z University of Indiana opowie o chorobliwym zbieractwie, a dr Grzegorz Stępniak zaprasza na panel pod prowokacyjnym tytułem „Dorosłość jako początek umierania?”.

Najlepsze ze światowych festiwali
Kadr z filmu W fabryce snów ze świecą można szukać tak kultowych postaci, jak Marlon Brando. Niezapomniany Vito Corleone z "Ojca Chrzestnego" czy demoniczny pułkownik Walter Kurtz z "Czasu Apokalipsy", znów wraca na wielki ekran. A to wszystko za sprawą autobiografii splecionej z archiwów i spuścizny pozostawionej po legendarnym aktorze. Film „Marlon Brando opowiada o sobie” w reżyserii Stevena Riley'ego to jedna z produkcji, którą będziemy mogli zobaczyć w sekcji „Best of Fests”, która pozwoli nie tylko wytrawnym kinomanom nadrobić zaległości z przebojów zagranicznych festiwali. Wśród nich znalazł się "Kosmos" Andrzeja Żuławskiego, w którym polski reżyser zderzył się z trudnym dziełem Witolda Gombrowicza. Balansująca na granicy świadomości i fantazji opowieść została doceniona m.in. na festiwalu filmowym w Locarno. W przeglądowej sekcji nie zabraknie również nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Berninale trzeźwego spojrzenia na współczesną Bośnię i Hercegowinę w „Śmierci w Sarajewie” Danisa Tanovica czy zapisu walki amerykańskich himalaistów z własnymi słabościami w obrazie "Meru" Jimmy'ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi.

Komasa razy dwa
Na planie teledysku Kolejna edycja krakowskiego festiwalu jeszcze się nie rozpoczęła, a już poznaliśmy pierwsze szczegóły gali zamknięcia. Podczas rozdania nagród dla najlepszych twórców kina niezależnego, goście zobaczą premierę teledysku do utworu "Lost me". To wspólny muzyczny projekt Jana Komasy, reżysera "Miasto 44" czy "Sali Samobójców" i jego żony Mery. - Zabierając się do pisania utworu, zaczynam od wspomnień. Staram się stworzyć w wyobraźni filmową scenerię, ze mną w roli głównej. Potem szukam zdania, hasła czy słowa, od którego mogłabym zacząć pisanie - podkreśla wokalistka, która 7 maja wystąpi również na festiwalowej scenie. W klipie, któremu nadano formę etiudy wystąpiła znana topmodelka Anja Rubik, a za kamerą stanął również operator Piotr Sobociński.

Plenerowe kino na placu Szczepańskim
Praktycznie tuż za rogiem centrum festiwalowego (tradycyjnie mieści się w Pałacu pod Baranami), zostanie zlokalizowane kino plenerowe dla wszystkich wielbicieli kina. Na krakowskim placu Szczepańskim nie zabraknie znanych produkcji, jak i ambitnych propozycji. Na sam początek organizatorzy proponują szaloną podróż do surrealistycznego „The Million Dollar Hotel” oraz kubańskiej o Hawany, by potowarzyszyć legendarnym kubańskim muzykom w nagrywaniu „Buena Vista Social Club”. Dla wszystkich, którzy nawet chłodne majowe wieczory są gotowi spędzić zajadając popcorn w plenerowym kinie, również w kolejnych dniach powinni być zadowoleni. Fanom nieco grunge’owych brzmień z pewnością przypadnie do gustu „Last Days”, czyli fikcyjna opowieść o ostatnich dniach życia rockowej gwiazdy inspirowanej postacią Kurta Cobaina. Na afiszach znajdzie się również miejsce dla triumfatorów Europejskich Nagród Filmowych. W programie znalazło się „45 lat” (2015), z wybitną rolą Charlotte Rampling, japońskie „Hana-Bi” (1997), „Locke” (2013) z Tomem Hardym w roli głównej oraz „Victorię” i jej szaleńcze, nocne eskapady po Berlinie.

Klubowy ogród zamiast OFF Sceny
Stali bywalcy na krakowskim festiwalu zdążyli się przyzwyczaić również do jego muzycznej odsłony. Jednak podczas tegorocznej edycji święta kina niezależnego, zabraknie dotychczasowych koncertów artystów spod znaku muzyki alternatywnej. Zamiast tego organizatorzy zapraszają do Klubu Pasaż przy Rynku Głównym, gdzie podczas każdego festiwalowego dnia nie zabraknie dawki energetycznych dźwięków. O muzyczny chillout gości festiwalu zadbają DJ-e Good Paul, Kuba Karaś czy SH Jack. Natomiast stroną wizualną zajmie się Studio Mushi, które w ostatnich latach aranżowało przestrzeń dla licznego grona artystów m.in. Foreign Beggars, These New Puritans, Venetian Snares, Kayah, Bong-ra, Jamal, Otto von Schirach. Klubowy parkiet otworzy swoje podwoje po godz. 22.

9. NETIA OFF CAMERA rozpocznie się w piątek 29 kwietnia i potrwa do niedzieli 8 maja. Więcej informacji na offcamera.pl.

(mat. prasowe)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.