Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9534 miejsce

Neuschwanstein - baśń nieszczęśliwego władcy

"Jeśli chcesz zrozumieć Neuschwanstein, musisz poznać Hohenschwangau" - głosi jeden z plakatów u podnóża Alp w okolicach miasteczka Füssen, gdzie poza ośnieżonymi szczytami jaśnieją w słońcu białe mury słynnego zamku Neuschwanstein.

Zamek Hohenschwangau, fot.: U.A.Marczewska Kilkakrotnie niszczony i odbudowywany zamek Hohenschwangau, po wiekach burzliwej historii dostał się w roku 1832 pod władanie Maksymiliana II, króla Bawarii. Nowy właściciel od razu przystąpił do gruntownego remontu. Odbudowana w stylu neogotyckim budowla stała się letnią rezydencją królewskiej pary. To właśnie tu spędził część swojego dzieciństwa Ludwik II - syn Maksymiliana i jego małżonki Marii Bawarskiej, późniejszy król Bawarii. W jednym z pokojów bogato urządzonego zamku znajdziemy lunetę, skierowaną w konkretny punkt. Gdy zwrócimy w tamtym kierunku wzrok, zobaczymy jedną z najcenniejszych pamiątek Niemiec - odziedziczony po nieszczęśliwym i podobno szalonym Ludwiku, ufundowany i zamieszkiwany przezeń zamek Neuschwanstein.

Ludwik II (1845-1886) to postać barwna. Od osiemnastego roku życia król Bawarii, nie mógł poszczycić się sukcesami na arenie politycznej. To za jego panowania Bawaria została włączona do Rzeszy Niemieckiej. Dzięki swojej niechęci do konfliktów zbrojnych, władca został określony mianem króla-pacyfisty. Zamknięty w sobie, zostawiony swojej wrażliwości i narażony na postępowanie obłędu, na który zdaniem współczesnych cierpiał, coraz bardziej izolował się od otaczającego go świata. Zasłynął jako mecenas artystów; jego protegowanym byl Ryszard Wagner. Nigdy nie był żonaty - po kilku miesiącach narzeczeństwa ze swoją kuzynką, księżniczką bawarską Sophie Charlotte, zerwał zaręczyny, przekonany o swoim homoseksualizmie. Byl to kolejny problem wrażliwego władcy, który był żarliwym katolikiem.

Neuschwanstein, widok z Marienbrücke, fot.: U.A.MarczewskaNeuschwanstein to w pewnym sensie odzwierciedlenie postaci Ludwika II. Bajkowy i szalony (oba te przymiotniki używane były również w odniesieniu do króla), fascynujący i niepokojący, a jednocześnie nigdy nieukończony zamek - jego budowę przerwało odsunięcie od władzy fundatora, jak również jego śmierć (być może samobójcza - w jeziorze Starnberg odnaleziono ciało Ludwika, były tam jednak również zwłoki jego lekarza), tuż po tym, jak w wyniku spisku odebrano mu władzę królewską, zmuszając do podpisania aktu abdykacji i umieszczając byłego już władcę w szpitalu psychiatrycznym.

Obecnie Neuschwanstein stanowi jedną z wizytówek Bawarii - widokówki z jego wizerunkiem są sprzedawane w całym landzie, a sam obiekt odwiedza co roku około miliona turystów.Marienbrücke - stąd roztacza się piękny widok na okolicę, fot. U.A. Marczewska

Atrakcyjna jest nie tylko sama budowla, ale także otaczająca ją przyroda. Zamek jest położony wśród Alp, a specjalnie wytyczone szlaki pozwalają podziwiać jego piękno z różnych perspektyw. Przykładem jest Marienbrücke - most nad przepaścią, z którego widok zachwyca malowniczością, choć jednocześnie, z uwagi na wysokość, przyprawia o zawroty głowy.
Pod bajkowymi kształtami zamek skrywa niesamowite wnętrza: ściany ozdobione wspaniałymi freskami – czy to z życia Tristana i Izoldy, czy to ilustrujące legendę o Parsifalu (z którym Ludwik II lubił się utożsamiać); przepych Sali Tronowej, ozdobionej obficie złotem (miał do niej trafić również tron dla władcy, wykonany z kości słoniowej, nigdy jednak do tego nie doszlo); Sala Neuschwanstein, fot.: U.A.MarczewskaŚpiewaków, w której jeszcze półtora wieku temu rozbrzmiewała muzyka Wagnera; czy może wreszcie pomieszczenie stylizowane na grotę skalną.

Budowany od 1869 roku zamek Neuschwanstein to urzeczywistnienie baśni i legendy. Znany na całym świecie, przywoływany w wielu przewodnikach, jest jednak zazdrośnie strzeżony przez swoich opiekunów. Władze muzeum nie pozwalają na fotografowanie wnętrz. Dlatego, by odpłynąć do tej krainy, trzeba zaopatrzyć się w dobry, ilustrowany przewodnik. Najlepiej jednak po prostu wybrać się w Alpy i przekonać się, że baśnie, w które wierzyliśmy w dzieciństwie, mają swoje urzeczywistnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 21:45

Pięknie opisana w wielkim skrócie historia, zawiera wszystkie podstawowe informacje o tym bardzo ciekawym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.01.2009 21:43

Znam historię Ludwika II Bawarskiego (von Bayern) nie raz ją już opowiadałem.
Od kiedy pamiętam zawsze chciałem zobaczyć z bliska zamek Neuschwanstein.
Kiedy go zobaczyłem u podnóża Alp byłem pod wrażeniem miejsca w którym
go wzniesiono bowiem z jednej strony góry a z drugiej wielka nizina,
wtedy wiedziałem, że to nie ostatni raz go widzę, i stało się kiedy wracałem z Włoch
zajechałem by ponownie go zobaczyć. Warto w tym miejscu wspomnieć o Hohenschwangau
nieopodal Neuschwanstein. Zachęcam do odwiedzenia tego zakątka.
Pięknie opisana historia w tym artykule.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ja :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, nie dam rady wszystkiego na świecie zobaczyć:(, tym bardziej miło, że przynajmniej Ty w ten sposób mnie po nim oprowadzasz :) Dziękuję, jestem Twoją wierna czytelniczką

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę się powstrzymać i daję plusa. Za rys historyczny, który powoduje że ze smacznego dania robi się wyśmienita potrawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Wierze Ci na słowo ,ze wnętrza są piękne. Z zewnątrz tez pięknie się prezentuje ten zamek. Co do Ludwika to Visconti nakręcił o nim poruszający film z Helmutem Bergerem w roli Ludwika II Bawarskiego i Romy Schneider w roli Elizabeth,czyli popularnie zwanej Sissi -cesarzowej Austro-Węgierskiej,która była kuzynka Ludwika ( siostra Sophie Charlotte). W rzeczywistości jedyna kobieta jaka pokochał Ludwik ,była Sissi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ulu, kolejny świetny tekst...co tu dużo mówić...i bardzo mi się podobają zdjęcia, szczególnie drugie...piękne tereny, ogólnie rzecz jasna +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.