Facebook Google+ Twitter

NFZ ma coraz więcej pieniędzy, a na operację czekasz nawet dwa lata

Często dręczące pytanie brzmi: jak to się dzieje, że z roku na rok NFZ ma więcej pieniędzy na leczenie, a do lekarza specjalisty lub na operację z każdym rokiem coraz trudniej się dostać. Kolejka ciągnie się miesiącami.

Według mediów, na zabiegi chirurgiczne pokrywane przez NFZ, trzeba czekać w kolejce od pół roku do dwóch lat. W jednej z warszawskich klinik na chirurgię - donosi tokfm.pl - należy czekać kilkanaście miesięcy, a w jednym z krakowskich szpitali - nawet dwa lata. Jednocześnie czasem szpitale proponują przyspieszenie oczekiwania i oferują zabiegi komercyjne, za które pacjent musi płacić z własnej kieszeni. "To niezgodne z prawem" - alarmuje i ostrzega NFZ, grożąc szpitalom odbieraniem kontraktów.

Owszem, szpitale mają prawo prowadzić działalność komercyjną i pobierać opłaty za wykonanie operacji chirurgicznej w szybszym terminie niż przewidywany według kolejki. Ale, jeśli podpiszą umowę z NFZ i mają publiczne pieniądze na określony zabieg, to niestety, nie mogą wyjść do pacjenta z taką ofertą.

A jeśli pacjent sam zaproponuje, że za własne pieniądze chce skorzystać z "komercyjnego zabiegu", to nie łamie to umowy z NFZ. Natomiast w przypadku, gdy szpital z tym wyjdzie i zaproponuje pacjentowi takie rozwiązanie albo będzie do niego namawiał pacjenta, wtedy umowa z NFZ zostaje złamana. I na tej podstawie NFZ może ją ze szpitalem zerwać – czytamy w portalu tokfm.pl.

Mimo rygorów prawa i wiedzy w tej sprawie, dyrektorów i menedżerów szpitali, bardzo często dochodzi do propozycji nie do odrzucenia: jeżeli chcesz mieć zabieg bez kolejki – płać z własnej kieszeni. Szpitale chcą w ten sposób ratować swoją bardzo trudną, nierzadko beznadziejną sytuację finansową, będącą następstwem wysokich długów. W takich przypadkach pacjenci słyszą propozycje przyspieszenia operacji i skrócenia kolejki lub bez kolejki niemal nagminnie pod warunkiem finansowania zabiegu - zamiast z kontraktu - prywatnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.