Facebook Google+ Twitter

NFZ: nieprawidłowości nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Pracownicy oddziałów wojewódzkich NFZ skontrolowali 120 miejsc, gdzie udzielana jest nocna i świąteczna pomoc medyczna. Nieprawidłowości stwierdzono w 30 proc. placówek. Prezes NFZ zapowiada zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej.

logo NFZ public domain / Fot. logo Nieprawidłowości jakie zostały wykryte przez kontrolerów NFZ to przede wszystkim brak wymaganej liczby lekarzy w danej placówce. Niezgodność z zapisami widniejącymi w umowach dotyczyła 32,5 proc. przychodni. W ponad 5 proc. kontrolowanych miejsc stwierdzono udzielanie przez lekarzy świadczeń w ramach dwóch różnych umów. W dziewięciu miejscach (7 proc.), oferta zapewniająca o transporcie sanitarnym była fikcją. Świadczeniodawca nie posiadał własnego transportu. Nie posiadał też stosownej umowy dotyczącej takiej usługi. W 12 placówkach (10 proc.) dopatrzono się braku możliwości wykonania badań laboratoryjnych.

RynekZdrowia.pl przypomina: Z świątecznej i nocnej opieki lekarskiej możemy skorzystać m.in. w przypadku wysokiej gorączki, bóli brzucha czy gardła, napadowego kaszlu, biegunki. Mamy prawo udać się do lekarza również poza miejscem zamieszkania. Do placówek dyżurujących w ramach świątecznej pomocy lekarskiej można przyjść również w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia (zabiegi zlecone przez lekarza).

NFZ oznajmił, że "wyniki kontroli potwierdzają potrzebę dokonania zmian w zasadach kontraktowania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej." Cieszy, że wyniki kontroli, której efekt wyrażający się w danych statystycznych i procentowych jest na tyle niepokojący, że zapowiedziano rychłe zmiany. Kiedy indziej zdawać by się mogło, że to zaledwie wycinek, którego wskaźniki procentowe nie mogą być odczytywane inaczej, aniżeli jako obszar nieistotny wobec całej przestrzeni jaką gospodarzą reprezentanci profesji Eskulapa. Prezes NFZ, Agnieszka Pachciarz www.nfz.gov.pl/CC3.0 / Fot. Włodzimierz Wasyluk

Wypowiedzi prezesa NFZ uzmysławiają, że uczymy się nowych znaczeń słów i terminów: Poważnym problem jest także koincydencja, czyli np. rozliczanie rzekomo udzielonej pacjentowi porady w gabinecie lekarskim podczas, gdy w tym czasie przebywał on w szpitalu.

Zdrowa faworyzacja placówek z zapleczem diagnostycznym oraz możliwością nagrywania rozmów to zmiany jakich potrzeba, a które wynikają z ostatnio przeprowadzonych kontroli. Bardzo ważnym jest obsadzanie dyżurów w taki sposób, by jeden z lekarzy był pediatrą. Pokrywa się to w jakimś stopniu z zapowiedziami ministra zdrowia, które wywołały tragiczne w skutkach wydarzenia w Skierniewicach. 2,5-letnie dziecko zmarło oczekując przez 7 godzin na pomoc. Przyjazdu odmówił lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Wcześniej zapowiadano też umożliwienie lekarzowi rodzinnemu zajmowanie się pacjentem w sposób bardziej kompleksowy. Szerszy wachlarz możliwości dotyczy wielu badań jakich można by dokonywać bez dodatkowego skierowania do specjalisty. Ambulans stock.xchng/public domain/Image ID: 822657 / Fot. mapelc Agnieszka Pachcińska mówi, "że sami lekarze postulują zwiększenie zakresu porad, których mogliby udzielać". Rozmawiano już o tym z przedstawicielami lekarzy rodzinnych oraz konsultantem krajowym ds. medycyny rodzinnej.

O innych nieprawidłowościach wykrywanych przez kontrole NFZ mówi dla RynkuZdrowia.pl prezes NFZ bez ogródek: "Przede wszystkim dotyczy to nieprawidłowego rozliczania procedur, czyli wykazywania do rozliczenia wyżej wycenionego świadczenia mimo ewidentnego braku w dokumentacji medycznej niezbędnych przesłanek do zakwalifikowania leczenia pacjenta do lepiej płatnej procedury. Nagminnie zdarza się rozliczanie procedur wykonanych w szpitalu w sytuacji, gdy pacjent mógł być leczony w ambulatorium." Taka specyficzna buchalteria staje się w ostatnich dniach częstym powodem pytań i dociekań, tak pacjentów, jak i dziennikarzy oraz innych zainteresowanych. Zauważa się przy tym, że sprzyja to dokonywaniu fałszerstw jak poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej czy podawanie nieprawdziwych informacji w celu wyłudzania środków finansowych.

article by Paweł Jankowski

utwór udostępniany na licencji CC3.0

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Musiało upłynąć 2-3 lata żeby NFZ przyznał się do błędu i głupoty. Dał nocną opiekę w prywatne ręce, żeby każdy z właścicieli zarobił 30-50tys. za pierdzenie i za sprytne oszukiwanie.Przy okazji gratulacje dla tych właścicieli.NFZ jakby rzetelnie przeprowadził kontrolę wykasowałby wszystkich, którym zależy tylko na pieniądzach, nie na pacjentach.Było pogotowie, z karetkami poza systemem-źle było?Ale ktoś mądry wymyślił, że najkorzystniejsze oferty zdobędą firmy z laboratorium i rtg (fikcyjnymi). Niech NFZ przyzna się ile badań te firmy wykonały w nocy i w święta (ale bez fikcji) przez cały okres "znakomitej pracy" nocnej i świątecznej opieki POZ.Brak lekarzy, pielęgniarek, samochodów, diagnostyki i oszukiwanie NFZ i społeczeństwa-czy tego nie można było przewidzieć.Każdy dureń wiedział, że z tego g.... będzie.Ale trzeba było dać koryto dla posłów,marszałków, dyrektorów szpitali i ich rodzin.Jak wytłumaczyć fakt, że pracownik Urzędu Marszałkowskiego wygrywa taki konkurs z jednostką, która jest podległa urzędowi.Niech P. Pitera sobie przypomni o kogo chodzi-była oburzona.Radny przepisał firmę na żonę i jest wszystko OK.(Bojarski-UM Lublin). Firma o godz. 18,informuje swoich pracowników, że ok. 23 będzie nieoczekiwana kontrola z NFZ-wszyscy są, nawet komplet 4 lekarzy, gdzie zawsze był tylko jeden. O czym my mówimy? Trzeba następnej afery,śmierci,zmiany ministra,zmiany prezesa NFZ? Odpowiedź jest prosta: myślcie ludzie głową nie d....Twórzcie następne fikcje-POZ do 23,praca w soboty,niedziele i święta.Tamte firmy udające pracę i zatrudniające młodych i jeszcze nie wyszkolonych lekarzy, mających "laboratorium i rtg", zapewniających dojazd czy transport itd zostawcie.Po co Pogotowiu certyfikaty jakości, w pełni wyposażone karetki (i te poza systemem), kadra wg wymogów NFZ, a nie fikcyjna? Nikt nic nie zmieni, jak ktoś nie tupnie nogą.Powodzenia dla NFZ, Ministra Zdrowia, P. Owsiaka i wszystkim mądrym w resorcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.