Facebook Google+ Twitter

NFZ płaci za handel długami

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-23 20:51

Pomorski Oddział NFZ płaci kolejne miliony złotych - nie za leczenie, ale za... handel długami.

Przed trzema laty poprzedniczka funduszu - Pomorska Kasa Chorych - zamiast spłacić zadłużenie wobec gdańskiej hurtowni leków, postanowiła wykupić część jej długów. Pozbawiony dopływu gotówki Pharmag upadł, ale jego prawnicy postanowili odzyskać pieniądze. W efekcie za dług wart 10,5 miliona złotych do tej pory fundusz zapłacił... ok. 22 mln złotych i wplątał się w wiele długich i drogich procesów sądowych. Trzy lata rozpraw w sądach. Angażowanie prawników, kontrolerów i biegłych. W tle upadek hurtowni farmaceutycznej - to wszystko wiąże się z decyzją, którą w lutym 2003 roku podjęli ówczesny dyrektor Pomorskiej Regionalnej Kasy Chorych ( dziś dyrektor PO NFZ) Henryk Wojciechowski i były wicedyrektor ds. administracyjno-ekonomicznych Marek Tarchalski.

Pomorska Kasa Chorych w 2003 r. była winna gdańskiej hurtowni leków kilkanaście milionów złotych. Z kolei Pharmag zalegał holenderskiej spółce Orfe 10,5 mln zł. Kasa Chorych, zamiast spłacić dług Pharmagowi, wykupiła jego wierzytelności od Orfe za niecałe 9 mln zł. Jednak hurtownia rozpoczęła postępowanie układowe i jej dług wobec ORFE spadł do 6,8 mln. Choć kasa przepłaciła 2 mln zł, nie wycofano się z umowy. Pharmag upadł, a jego prawnicy zażądali w sądzie oddania pieniędzy przez fundusz. Sąd Najwyższy odrzucił właśnie wniosek NFZ o kasację wyroku Sądu Apelacyjnego, mówiącego o zapłacie przez NFZ 7,7 mln złotych długu na rzecz gdańskiej hurtowni.
- W ten sposób do dziś fundusz musiał nam zwrócić łącznie 13,5 mln złotych - mówi reprezentujący Pharmag mec. Wenanty Plichta. Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku toczą się jeszcze dwie sprawy wytoczone Pharmagowi przez NFZ. Pierwszą, o zwrot 2,7 mln zł fundusz przegrał w pierwszej instancji. W drugiej żąda oddania 6,8 mln zł długu Pharmagu, wykupionego od Orfe.

- Nie wyczerpaliśmy jeszcze wszystkich możliwości odzyskania pieniędzy - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. - Nie będziemy zdradzać szczegółów, by druga strona nie poznała naszej taktyki. Umowa pozwala nam też wycofać się z umowy z ORFE. Sprawa wykupu długu była analizowana przez kontrolę z centrali NFZ. Uznano, że przy podejmowaniu decyzji doszło do nieprawidłowości. Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia to potentat finansowy z budżetem przekraczającym w przyszłym roku 2 miliardy zł. Tak więc pieniądze zapłacone Pharmagowi stanowią zaledwie ułamek procenta budżetu. Ciągle jednak brakuje pieniędzy. Jedną czwartą budżetu pochłaniają dopłaty do leków, a dostęp do lekarzy specjalistów oraz wykonywanie zabiegów jest limitowany ze względu na ograniczoną ilość środków. Średni koszt leczenia szpitalnego chorego w Polsce wynosi około 1,8 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.