Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18372 miejsce

NGC 278 - galaktyka do innych nie podobna

Zdjęcie wykonane przez Teleskop Hubble'a z użyciem Wide Field Planetary Camera 2, przedstawia galaktykę spiralną o katalogowej nazwie NGC 278. Kosmiczna piękność znajduje się około 38 mln lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Kasjopei.

Galaktyka NGC 278 (Cas) / Fot. ESA/Hubble & NASAZdjęcie wykonane przez Teleskop Hubble'a z użyciem Wide Field Planetary Camera 2, przedstawia galaktykę spiralną o katalogowej nazwie NGC 278. Kosmiczna piękność znajduje się około 38 mln lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Kasjopei.

Wydawać się może, iż NGC 278 jest obiektem tak spokojnym jak wygląda, ale wcale tak nie jest. Obecnie galaktyka przeżywa burzliwy proces powstawania gwiazd. Ta wzmożona aktywność daje się zauważyć w charakterystycznie niebieskawych węzłach, które znaczą spiralne ramiona galaktyki. Każdy z nich stanowi zgrupowanie gorących nowonarodzonych gwiazd.

Jednak powstawanie gwiazd NGC 278 jest nieco nietypowe. Nie rozciąga się po zewnętrzne krawędzie galaktyki, ale odbywa się tylko w obrębie pierścienia wewnętrznego na przestrzeni około 6500 lat świetlnych. Dwupoziomowa struktura jest widoczna na zdjęciu - centrum galaktyki jest jasne, zaś jej krańce są znacznie ciemniejsze. Można przypuszczać, że ta osobliwa konfiguracja została spowodowana poprzez fuzję z mniejszą, bogatą w gaz galaktyką. Podczas gdy burzliwe zdarzenia roznieciły centrum NGC 278, pyłowe szczątki po małej przekąsce zostały rozproszone w zewnętrznych regionach galaktyki. Niezależnie od przyczyny, taki pierścień formowania gwiazd, zwany pierścieniem jądrowym, jest niezwykle rzadki w galaktykach bez poprzeczki w centrum, co czyni NGC 278 bardzo intrygującym obiektem.

źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Źródła zza wschodniej granicy podają jeszcze większą odległość. No ale oni mają dalej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Te odległości... Ciekawy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.