Facebook Google+ Twitter

NGC 6496 - heavy metalowa gromada gwiazd

Pierwsze gwiazdy raczej nie zawierały jakichkolwiek metali. Dopiero następne populacje wzbogacały się za sprawą procesów fizykochemicznych, jakie zachodziły w ich wnętrzu. Niemniej bywają obiekty jak NGC 6496, które trochę odstają od reszty

NGC 6496 - gromada kulista; odległość: ok. 35 tys. l.św.; gwiazdozbiór Skorpiona. / Fot. Image credit: ESA/Hubble & NASA, Acknowledgement: Judy SchmidtLicząca sobie 10,5 miliarda lat gromada kulista NGC 6496, jest istnym heavy metalowym matecznikiem gwiazd. Oczywiście, odrobinę żartobliwe porównanie odnosi się do ich metaliczności, co określa względną zawartość pierwiastków cięższych od wodoru i helu w gwiazdach. Te, które składają się na NGC 6496, są o wiele bogatsze w metale, niż obiekty odnajdywane w podobnych gromadach.

Garstka z tych wysoce metalicznych ciał niebieskich, to także gwiazdy zmienne, co oznacza, że ​​ich jasność ulega zmianom w czasie. NGC 6496 gości zmienne długookresowe - pulsujące olbrzymy, których jasność może trwać do czasu zmiany, nawet powyżej tysiąca dni. Zawiera też krótkookresowe zaćmieniowe układy podwójne, gdzie spadek jasności gwiazdy jest powodowany przesłanianiem przez gwiazdowego towarzysza.

Natura zmienności tych gwiazd może przynieść bardzo ważne informacje na temat ich masy, promienia, jasności, temperatury, składu i ewolucji. Tym samym komplementują badania astronomów, które byłyby trudne lub wręcz niemożliwe z zastosowaniem innych metod.

NGC 6496 została odkryta przez szkockiego astronoma Jamesa Dunlopa w 1826 roku. Gromada znajduje się około 35,000 lat świetlnych od Ziemi, lokalizowana w południowej części gwiazdozbioru Skorpiona.


źródło: NASA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.