Facebook Google+ Twitter

NGO a przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

Współautorzy: Barbara Podgórska

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wydała kolejną publikację dotyczącą zarządzania finansami w organizacjach pozarządowych.

 / Fot. FRSOTytuł publikacji: „Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - obowiązki organizacji pozarządowych”.
 / Fot. Adam K. PodgórskiJej autorką jest Katarzyna Sadło, prezeska FRSO, znana działaczka obywatelska, mająca w dorobku wiele cennych artykułów i znaczących opracowań, poświęconym zagadnieniom funkcjonowania trzecia sektora, a organizacji pozarządowych w szczególności.

Omawiana ustawa została uchwalona w 2000 roku i znowelizowana w roku 2009. Wcześniej nosiła nazwę: Ustawa o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł.

Niestety jest ona mało znana opinii publicznej i organizacjom pozarządowym, nawet tym dbającym o standardy działania i przejrzyste procedury. To zaniedbanie może mieć jednak fatalne skutki prawne w myśl zasady ignorantia iuris nocet, gdyż niewdrożenie wewnętrznych procedur nakazanych przez ustawę, w razie ich ujawnienia w trakcie kontroli, może spowodować odpowiedzialność karną dla członków organów zarządzających oraz przynieść kary pieniężne wobec samej organizacji.

Obowiązki ustawowe dotyczą głównie fundacji, ale także stowarzyszeń, które powinny mieć opracowane odpowiednie instrukcje i inne dokumenty oraz wyznaczyć imiennie osoby do nadzorowania zagadnienia i zgłaszania
podejrzanych transakcji. Osoby te musza przejść kurs e-learningowy wdrożony przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) w Ministerstwie Finansów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gdzie można dostać tę pozycję?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.