NHL: Anaheim za burtą!

Paweł Kaleski
Mistrzowie NHL z poprzedniego sezonu, czyli "Kaczory" z Anaheim nie obronią tytułu. W niedzielny wieczór ulegli na wyjeździe Dallas Stars 4:1 i tym samym całą rywalizację przegrali 2:4. Awans zapewniło sobie także Detroit Red Wings.

Zespół Anaheim Ducks nie obroni w tym sezonie Pucharu Stanley’a. Mistrzowie NHL z poprzedniego roku odpadli w pierwszej rundzie play off tegorocznych rozgrywek. Ich pogromcami okazały się „Gwiazdy” z Dallas. Cała rywalizacja zakończyła się tryumfem Stars 4:2, a decydujące spotkanie ekipa z Teksasu wygrała u siebie 4:1.

Początek spotkania w American Airlines Center (ponad 18,5 tysiąca widzów na trybunach) pokazał, że oba zespoły podeszły do tego spotkania z wielkim respektem dla rywala, mając jednocześnie świadomość, że może to być już ostatnie spotkanie w tej serii. Stąd też zapewne trochę niemrawa gra w pierwszej tercji i brak bramek. Bilans strzałów za tą część gry wyniósł 8 – 6 dla gospodarzy.

Goście mający nóż na gardle starali się grać bezbłędnie w obronie, przez co niekoniecznie kwapili się do ataków. Efektem takiej kunktatorskiej postawy były raptem trzy oddane strzały w drugiej odsłonie. Miejscowa ekipa zdominowała drugą tercje w ofensywie, ale 8 celnych uderzeń na bramkę Jeana Sebastiena Giguere’a także nie powala z nóg. Jednak ta część gry została wygrana przez zespół Anaheim, bowiem w 23. minucie podanie Scotta Niedermayera skutecznym strzałem wykończył Corey Perry.

Miejscowi fani hokeja wsparli mocno dopingiem swoich ulubieńców na początku trzeciej tercji i na efekty długo nie trzeba było czekać. Już po dwóch minutach na tablicy świetlnej widniał remis. Jere Lehtonen i Mike Modano rozpracowali defensywę przyjezdnych i Stephan Robidas posłał krążek do bramki (gol w przewadze). Minutę później Stars już prowadzili. Nicklas Grossman i Stephena Robidas rozegrali krążek, zaś Stu Barnes wpakował go do siatki.

Dla przyjezdnych taki początek ostatniego starcia był mocnym szokiem z którego trudno było im się otrząsnąć do samego końca gry. Kiedy dodatkowo jeszcze w 58. minucie podanie Brada Richardsa na bramkę zamienił Loui Ericsson wszystko stało się jasne.

W ostatnich sekundach Ducks wycofali swojego bramkarza, aby zwiększyć szanse na pokonanie Marti’ego Turco, ale manewr ten tak jak i cała konfrontacja z „Gwiazdami” zakończył się klapą. Mike Modano posłał „gumę” ze środka tafli do pustej bramki i awans Dallas stał się faktem.

Odpadnięcie już w pierwszej rundzie obrońców trofeum zapewne jest sporą niespodzianką. Anaheim po fatalnym początku sezonu powoli się rozkręcali i ostatecznie do rozgrywek posezonowych przystąpili z czwartym numerem. Jednak trafili od razu na niewygodnego rywala, bowiem z siedmiu spotkań w regular season między tymi zespołami cztery wygrała ekipa „Gwiazd”. Marzenia o kolejnym tryumfie w lidze „Kaczory” z Kalifornii muszą zatem odłożyć na następny sezon.