177889 miejsce

NHL: "Diabły" w drugiej rundzie playoffs

• . .
  • Data dodania: 2007-04-23 20:57

New Jersey Devils udowodnili Tampa Bay Lightning, że hokej na lodzie to sport zespołowy. W szóstym meczu pierwszej rundy playoffs NHL "Diabły" pokonały zespół z Florydy 3:2 i zapewniły sobie awans do półfinału Konferencji Wschodniej NHL, wygrywając serię w stosunku 4:2.

We wszystkich meczach serii najlepsi strzelcy zespołu Lightning Vincent Lecavalier, Brad Richards i Martin St. Louis zdobyli 23 punkty, ale to nie wystarczyło do pokonania dobrze zespołowo grających Devils. W szóstym spotkaniu rozegranym w niedzielne popołudnie w St. Pete Times Forum gracze Lightning pokazali, że nie zamierzają tanio sprzedać skóry, ale też, że New Jersey Devils to zbyt wysoka półka.

"Błyskawice" rozpoczęły spotkanie od dość zdecydowanego ataku, szybko osiągając wyraźną przewagę, jednak zespół Devils utrzymywał w grze Martin Brodeur. W połowie pierwszej tercji gracze Devils zaczęli przejmować inicjatywę, aż w 14. minucie i 29. sekundzie Brian Gionta pokonał szwedzkiego bramkarza Lightning Johana Holmqvista w czasie, gdy podwójną karę odsiadywał Shane O'Brien. Statystyki w tym momencie były przeciwko Lightning, ponieważ w tej serii każde spotkanie wygrywał zespół, który pierwszy strzelał gola. W pierwszej tercji największe gwiazdy Lightning wyróżniały się tylko agresywną grą, Martin St. Louis wylądował w boksie kar za nadmierną ostrość w grze.

Druga część meczu rozpoczęła się znakomicie dla graczy z New Jersey, już w 2. minucie Brian Rafalski zdobył dla grających w przewadze gości drugiego gola, po błędzie Holmqvista. Szwedzki bramkarz mógł zachować się lepiej przy każdym z goli zdobytych przez Devils, ale z drugiej strony kilkakrotnie uchronił swój zespół od straty gola w sytuacjach niemal beznadziejnych. Nadzieje gospodarzy przedłużył Brad Richards, który zmniejszył straty do jednej bramki podczas przewagi Lightning, gdy Scott Gomez odsiadywał karę techniczną za zbyt dużą liczbę graczy na lodzie. Jednak już 39 sekund później Brian Gionta znów pokonał Holmqvista, zdobywając swojego drugiego gola w meczu. Trzecią asystę w spotkaniu zaliczył Patrik Eliaš. Czech zdobył w tym meczu swój setny punkt w karierze w rozgrywkach posezonowych. W 31. minucie Brad Richards po raz drugi pokonał Martina Brodeura ponownie zmniejszając przewagę Devils.

Trzecią tercję niespodziewanie od ataków rozpoczęli prowadzący gracze Devils. Dość długo “Diabły” miały przewagę w ilości strzałów, dopiero druga część tej tercji należała do Lightning. Jednak nie potrafili zamienić swojej przewagi na wyrównującego gola, zwłaszcza, że kolejny dobry mecz rozgrywał Brodeur. W końcówce trener John Tortorella wycofał z bramki Johana Holmqvista, ale gościom nie udało się nawet stworzyć zagrożenia pod bramką gospodarzy. Widać było wielkie zmęczenie najlepszych graczy gości, Martin St. Louis spędził w tym meczu na lodzie ponad 30 minut, jednak tym razem nie udało mu się zdobyć punktu.

New Jersey Devils znaleźli się więc w drugiej rundzie, a Martin Brodeur wygrywając swój 93. mecz w playoffs wyprzedził Granta Fuhra w klasyfikacji wszech czasów wśród bramkarzy. Liderem tej klasyfikacji jest Patrick Roy. Brodeur obronił w tym spotkaniu 31 strzałów. W drugiej rundzie playoffs Devils zmierzą się z Ottawa Senators, którzy wyeliminowali Pittsburgh Penguins.

Tampa Bay Lightning - New Jersey Devils 2:3 (0:1, 2:2, 0:0)

0:1 Gionta-Eliaš-Rafalski (14:29, w przewadze), 0:2 Rafalski-Eliaš-Gomez (21:21, w przewadze) 1:2 Richards-Kuba-Prospal (25:10, w przewadze) 1:3 Gionta-Eliaš-Gomez (25:49, w przewadze) 2:3 Richards-Kuba-Lecavalier (30:46, w przewadze)