NHL: Świetny Małkin

Hat trick Jewgienija Małkina dał zwycięstwo ekipie Pittsburgha nad New York Rangers 4:1. Znakomicie zaprezentował się także bramkarz "Pingwinów" Ty Conklin. Obronił on 43 z 44 oddanych na jego bramkę strzałów.

W jedynym poniedziałkowym meczu ligi NHL Pittsburgh Penguins pokonali New York Rangers 4:1. Wspaniałe spotkanie rozegrał rosyjski napastnik „Pingwinów” Jewgienij Małkin. Zdobył on trzy bramki, czym walnie przyczynił się do sukcesu gospodarzy. Kibice w Mellon Arena (17 tysięcy) oklaskiwali także znakomitą postawę bramkarza miejscowych. Ty Conklin obronił, aż 43 z 44 oddanych w jego kierunku strzałów. Dla Pittsburgha było to 26 zwycięstwo w bieżących rozgrywkach. Rangers zanotowali 25 przegraną w tym sezonie mimo, że bilans strzałów był dla nich korzystny i wyniósł 44 - 23.

Spotkanie rozpoczęło się od bójki. Tuż po rozpoczęciu spotkania w szranki stanęli Georges Laraque (Pittsburgh) i Colton Orr (Rangers). Obaj za ten incydent odesłani zostali przez sędziów na ławkę kar na pięciominutowe wykluczenia. Całe spotkanie w ogóle obfitowało w wiele nieprzepisowych starć. Arbitrzy osiemnaście razy nakładali kary na graczy obu drużyn.

Właśnie w takich okolicznościach gospodarze wyszli na prowadzenie. Na ławce kar, za przytrzymywanie rywala przebywał Paul Mara (New York). Gracze Penguins szybko założyli hokejowy zamek i zaczęli wymieniać między sobą krążek. Sidney Crosby zagrał do Jewgienija Małkina, ten zaskoczył obrońców szybkim wjazdem pod bramkę z prawego skrzydła i skutecznie wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem gości (Henrik Lundqvist). Trzy minuty później było już 2:0 dla miejscowych. Rob Scuderi zagrał do kapitana swojej ekipy, Sidney Crosby energicznie wjechał w tercję obronną rywali, minął obrońców i uderzył na bramkę. Goalkeeper przyjezdnych zdołał odbić krążek, ale momentalnie dopadł do niego Jewgienij Małkin i wpakował go do siatki z najbliższej odległości.

W końcówce tej tercji „Pingwiny” zdobyły kolejną bramkę. Ponownie było to trafienie w przewadze (w boksie kar przebywał Michal Rozsival). Ekipa z Nowego Jorku została skutecznie zamknięta w hokejowym zamku przez miejscowych, Kristopher Letang wycofał „gumę” na koło wznowień, tu już czekał Siergiej Gonczar. Obrońca Pittsburgha huknął z klepy nie do obrony.

W drugiej części gry bramki nie padły. Ale goście mocno zepchnęli Penguins do obrony. Bilans strzałów wyniósł 17 – 2 dla Rangers! Fenomenalnie jednak w bramce Pittsburgha spisywał się Ty Conklin. Mimo tak wielu prób ani razu nie dał się pokonać graczom z Nowego Jorku. W ostatniej osłonie swoją honorową bramkę zdobyli przyjezdni. W 50. minucie Rangers grali w liczebnym osłabieniu jednak potrafili przeprowadzić skuteczną kontrę. Ładnym rajdem popisał się Scott Gomez uderzył nie celnie, ale krążek za bramką przejął Jaromir Jagr. Czech objechał bramkę i strzelił nie do obrony.

W końcówce goście próbując poprawić rezultat zdjęli bramkarza. Jednak manewr ten nie powiódł się. Niedokładnie zagrany krążek padł łupem Darryla Sydora, ten momentalnie zagrał do Jewgienija Małkina. Rosjanin uderzył z połowy lodowiska i „guma” potoczyła się do pustej bramki Rangersów. W ten sposób hat trick Małkina stał się faktem. Było to zarazem 23 trafienie w tym sezonie snajpera „Pingwinów”. Spotkanie zakończyło się bójką, w której udział wzięli Adam Hall (Penguins) i Marc Staal (New York).

W tabeli Dywizji Atlantyckiej Pittsburgh Penguins są na drugim miejscu z 55 punktami (tyle samo co prowadzący Devils z New Jersey). New York Rangers zamykają tabelę tej dywizji z dorobkiem 47 „oczek”.

Pittsburgh – NY Rangers 4:1
Pit: J. Małkin 3, S. Gonczar
NYR: J. Jagr