Facebook Google+ Twitter

"Nic bardziej mylnego!" - walka z mitami

"Nic bardziej mylnego!" to zbiór 50 mitów, które obala Radek Kotarski, pogromca absurdów i twórca "Polimatów".

okładka / Fot. wydawnictwo ZnakO "Polimatach" dowiedziałam się przypadkowo od koleżanki, gdy podczas rozmowy spojrzała na mnie jak na ufoludka i spytała, jak to nie znasz tego kanału na YouTubie? Jako, że mam żyłkę odkrywcy, poszukałam w sieci, obejrzałam jeden odcinek i... spodobał mi się ten program. Jego pomysłodawca rozprawia się z mitami, które uważane są za prawdę. Radek Kotarski, bo o nim mowa, miał świetny pomysł na dzielenie się z innymi ciekawymi informacjami. Kiedy zobaczyłam, że została wydana jego książka, musiałam ją mieć.

"Nic bardziej mylnego!" to zbiór 50 mitów, które obala Radek Kotarski, pogromca absurdów. Tym razem postanowił podzielić się swoją wiedzą na kartach książki. Jak możemy przeczytać we wstępie: Nieprawdziwe informacje i niedopowiedzenia zagościły na stałe w popkulturze i – co gorsza – w podręcznikach do historii, biologii czy medycyny. Czas rozprawić się z pięćdziesięcioma często spotykanymi fałszywymi tezami i urządzić im prawdziwą jesień średniowiecza! Bez przydługich wstępów – rozpoczynamy krwawą rozprawę z mitami!

Publikacja została podzielona na 5 części: "O dziejach świata bez znieczulenia" (m.in. Kto przyprawił rogi wikingom?, Jego Niskość Napoleon), "Krwawa rozprawa z mitami dzieciństwa" (m.in. Rozmowy przy goleniu, Nocna przekąska z pająka), "Wielki pogrom mitów popkultury" (m.in. Wielki mit Wielkiego Muru, Wojna o Mikołaja), "Mity, o których nie śniło się naszym bystrzakom" (m.in. Mózg na cały regulator, Burza w szklance kawy), "Te straszne mity o zwierzętach" (m.in. Nietoperzu, gdzie masz oczy?, Ptasia sierotka), Naga prawda o historii Polski (m.in. Szczerba, której nie było, Z szablą na czołgi).

Kotarski zajmuje się obiegowymi opiniami, np. egipskie piramidy budowali niewolnicy, trzeba czekać 48 godzin, by zgłosić osobę zaginioną, oraz mitami, które miały rzekomo poparcie naukowe - np. średniowiecze to ciemna i zacofana epoka, wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu. Autor korzysta z bogatej bibliografii, którą przedstawia na końcu - trzeba przyznać, że liczba pozycji robi wrażenie. Wszystkie zagadnienia, które porusza mają naukowe lub faktograficzne uzasadnienie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.