Facebook Google+ Twitter

Nic co ludzkie. Wystawa "Oh no, not sex and death again!" w Sopocie

Wystawa pt. "Oh no, not sex and death again!". Już sam tytuł intryguje, a po wejściu do sal wystawienniczych, osoby o wysublimowanym guście estetycznym, mogą przeżyć szok.

Wnętrze Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. / Fot. Stefania Najsarek.Państwowa Galeria Sztuki mieszcząca się w okazałym kompleksie Centrum Haffnera w Sopocie, spragnionych zakosztowania kultury „z wyższej półki”, zaprasza w swoje progi przez cały rok. Obecnie, czynnych jest kilka tematycznych ekspozycji. M.in. od 12 sierpnia do 24 października, można obejrzeć wystawę pt. "Oh no, not sex and death again!"

Już sam tytuł intryguje, a po wejściu do sal wystawienniczych, osoby o wysublimowanym guście estetycznym, mogą przeżyć szok. Tu, bowiem, zbiór fotografii przedstawiających ludzką seksualność i śmierć, prezentuje po raz kolejny kolekcjoner i zarazem kurator wystawy Cezary Pieczyński. Współpracująca z nim Dorota Łuczak, tymi słowy wprowadza w klimat wystawy: „Wszechobecność w kulturze współczesnej obrazów seksualności i śmierci wydaje się znosić tabu, narzucone na te poglądy przez światopogląd chrześcijański. Jednak społeczne oswojenie jest pozorne. Kwestia ta dotyczy także określonych konwencji przedstawiania fetyszyzującej brutalności śmierci, estetyzacji aktu seksualnego, czy granicy pomiędzy erotyką i pornografią.”

Idea wystawy wybiega poza ramy prostych pojęć takich, jak seksualność czy śmierć; zawiera głębsze treści, wskazujące, że akt seksualny w istocie niesie prokreację, czyli życie.
Narodzony człowiek, idąc rozmaitymi ścieżkami, nieuchronnie spotyka się z ostatecznością.
Tak więc wśród prac widzimy zdjęcia pobudzonych erotycznie młodych chłopców, których twarze wyrażają emocje płynące z faktu poznawania własnej cielesności. Obok, fotografie utrwalające fazy miłosnego zbliżenia dwojga młodych osób, z całą subtelnością potraktowane przez fotografa. Kontrastują z nimi zdjęcia kolejnej pary zaspakajającej zmysły, z malującym się na twarzach wyrazem atawistycznej chuci. Nie brakuje też fotografii pokazujących szczegóły anatomiczne człowieka, a także fotografii gadżetów, służących perwersyjnemu zaspakajaniu popędu seksualnego. Swoistą ciekawostką są prace tematycznie powiązane, sporządzone niecodzienną techniką, tzw. zdjęcia sztuczne.

Autorzy zdjęć wiodą nas przez meandry ludzkich zainteresowań, pragnień, obsesji. Widzimy bawiących się radosnych gejów, rozbawione kobiety, po budzący grozę obraz anorektyczki.
Zapewne nie bez powodu sąsiaduje on ze zdjęciami ukazującymi koniec ludzkiej egzystencji – starość i śmierć. Te są szczególnie wstrząsające, bowiem bije z nich cała odpychająca brzydota fazy starości człowieka i aktu jego zejścia.

W podsumowaniu, warto przytoczyć słowa Doroty Łuczak: „ Wystawa (…) prowokuje nie tylko do kontemplacji zdjęć jednych z najważniejszych twórców medium fotograficznego, ale także sama (kolekcja) pojmowana jako kulturowe zjawisko, staje się przedmiotem recepcji publiczności.”

Fotorelacja z wystawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

he dałam ocenę 2 bo jak dla mnie artykuł może trafny, ale z niego wnioskuję, że wystawa nie była ciekawa, co mam na myśli ? To że sex itp jego odmiany są szokujące i to powinno być ukazane na wystawie, różnorodność zachowań seksualnych, które mogą być szokująca a które istnieją tak jak odmienności seksualne, to powinno być pokazane na tego typu wernisażach. Ukazywanie samego seksu itp jest jak dla mnie mało odkrywcze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, czyżby się (sztuka) wyalienowała do końca? Sztuka dla sztuki? Czy seks i śmierć to rzeczy nie najistotniejsze?
O poczęciu się nie pamięta.
Jeśli już żyjemy i nie jesteśmy głodni ... . Ale życie pokazuje, że nawet głód ze śmiercią jest mocno powiązany: wprost lub odwrotnie proporcjonalny sposób :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że sex i śmierć to rzeczywiście najważniejsze rzeczy dla ... zwierzęcia. Czy my też nimi jesteśmy? W jakiej części?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Państwu za opinie o mojej relacji.
Panu Adamowi, rozbudowane dziękczynienie za wysiłek tworzenia kalamburów :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uchwyciła se dno?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystawa uwyciła sedna naszej egzystencji. Steniu, bardzo ciekawie to napisałaś. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2010 09:26

Rzeczywiście zestawienie jest szokujące.
Ładnie o tym piszesz Stefi :)
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kątem pluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.