Facebook Google+ Twitter

Nick Clegg - nowa gwiazda brytyjskiej polityki

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-13 14:51

Gdy cała Europa w ostatnich tygodniach została przykryta chmurą wulkanicznego pyłu, jeden polityk zdecydowanie wybił się do stratosfery ponad paraliżujące tumany. Jest nim Nick Clegg, szef brytyjskiej partii Liberalnych Demokratów, który nieoczekiwanie dla wszystkich, łącznie być może z nim samym, stał się liderem w wyścigu wyborczym na Wyspach.

Sondaże przedwyborcze zszokowały wszystkich obserwatorów brytyjskiej polityki. Liberalni Demokraci skazywani zawsze na rolę najwyżej języczka u wagi w starciach między dwoma potężnymi ugrupowaniami - torysami i Partią Pracy - stali się nieoczekiwanym liderem.

Według niektórych sondaży wyprzedzają dotychczasowych faworytów: Partię Konserwatywną o 1 punkt i prawie o 10 punktów Partię Pracy. Według innych minimalnie przegrywają z ugrupowaniem Davida Camerona. Jednak wiele wskazuje na to, że to partia Nicka Clegga może zdobyć najwięcej głosów w zaplanowanych na 6 maja wyborach. I choć zapewne nie pozwoli jej to na utworzenie rządu, stanie się wielką siłą w brytyjskiej polityce. Może także zmienić dotychczasową politykę brytyjską.

Niezwykły skok w sondażach przyniosły partii Clegga telewizyjne debaty wyborcze. Pierwsza odbyła się 15 kwietnia i przyniosła liderowi Liberalnych Demokratów miażdżące zwycięstwo nad faworyzowanym szefem torysów Davidem Cameronem oraz liderem Partii Pracy, obecnym premierem Gordonem Brownem. Brown tłukł w mównicę, Cameron mocno ściskał jej krawędź, a Clegg, najbardziej wyluzowany, nonszalancko trzymał ręce w kieszeni

Jak wynika z internetowego sondażu przeprowadzonego na zlecenie "Timesa" przez ośrodek Populus, 61 proc. widzów uznało Clegga za zwycięzcę 90-minutowej debaty. Dla porównania, Davida Camerona wskazało 22 proc. respondentów, Gordona Browna zaś tylko 17 proc.

Clegg uczcił zwycięstwo papierosem i lampką wina, po czym wrócił na trasę swojej kampanii wyborczej. Członkowie jego komitetu wyborczego nie kryli zadowolenia, choć - jak utrzymywali - od początku wiedzieli, że ich kandydat zabłyśnie na dużej scenie.

Więcej czytaj na stronie: Magazyn The Times

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.