Facebook Google+ Twitter

Nie bądź żyła, oddaj krew!

Pod takim hasłem odbywa się ogólnopolska studencka akcja honorowego krwiodawstwa. Tylko w zeszłym roku podczas „Wampiriady”, bo taki niecodzienny przydomek nadany został imprezie, krew oddało 8 tysięcy osób.

Specjalny autokar do pobierania krwi zaparkowany przed budynkiem Uniwersytetu Gdańskiego w Oliwie. Wampiriada 2007. / Fot. Magdalena Iskrzycka

Słówko o „Wampiriadzie”


Akcja po raz pierwszy odbyła się w 1999 roku w Krakowie. Obecnie prowadzona jest we wszystkich ośrodkach akademickich w Polsce. Ma ona charakter edukacyjny i propaguje zasadę bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym krwi. Przyczynia się w ten sposób również do budowania odpowiedzialności obywatelskiej wśród młodzieży akademickiej.

Krwiodawstwo owiane jest wieloma mitami, stąd potrzeba szeroko zakrojonej akcji popularyzującej oddawanie krwi i rozwiewającej wątpliwości młodych ludzi na ten temat. Podczas takiej imprezy znacznie łatwiej jest przezwyciężyć lęk, który zwykle towarzyszy pierwszej donacji. „Wampiriada” umożliwia pierwszy kontakt z krwiodawstwem w znajomym miejscu (zwykle w specjalnym autokarze zaparkowanym przed budynkiem uczelni), w towarzystwie kolegów z roku. Znacznie łatwiej jest wybrać się do punktu krwiodawstwa, gdy już wiemy, że to nic strasznego.

Czym jest krew?


Krew jest rodzajem tkanki łącznej. Krąży w naszych naczyniach krwionośnych, transportując różne substancje, takie jak: tlen, dwutlenek węgla, substancje odżywcze, toksyny itp. Pełni także wiele innych funkcji w organizmie. Składa się z osocza (części płynnej będącej ponad połową objętości krwi) oraz elementów morfotycznych, czyli krwinek (erytrocytów, leukocytów i trombocytów) zawieszonych w osoczu. W ustroju zdrowego człowieka znajduje się około 5-6 litrów krwi, od dawcy jednorazowo pobrać można jedynie 450 mililitrów.

Dlaczego warto oddać krew?


Jak powszechnie wiadomo, bez krwi nie ma życia. Nauka nie zna sposobu na syntezowanie ludzkiej krwi, więc jedynym sposobem jej pozyskania jest honorowe krwiodawstwo. Oddawana krew podawana jest pacjentom szpitali podczas transfuzji, produkuje się z niej również preparaty krwiopochodne.

Kto może oddać krew?


Honorowym krwiodawcą może zostać osoba zdrowa, pełnoletnia, przed ukończeniem 65 roku życia. Wybierając się do punktu krwiodawstwa musimy czuć się dobrze. Katar czy przeziębienie dyskwalifikują nas jako dawcę. Jeżeli niedawno byliśmy leczeni antybiotykami, poddaliśmy się zabiegowi operacyjnemu lub badaniu endoskopowemu, będzie trzeba wstrzymać się z oddaniem krwi. Podobnie sprawa ma się przy świeżych tatuażach. Przyjmowanie leków hormonalnych, na przykład antykoncepcyjnych, nie wpływa na jakość krwi. Kobiety nie mogą oddawać krwi podczas miesiączki i kilka dni po jej ustąpieniu, aby nie osłabiać nadmiernie organizmu. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są: przebyta żółtaczka, alkoholizm, narkomania, AIDS, łuszczyca, choroby układu krwionośnego, nerwowego, choroby krwi oraz niedowaga.

Jak przygotować się do oddania krwi?


Pij dużo płynów w dniu poprzedzającym donację, spożyj nie mniej niż 2 litry wody mineralnej lub soku. Wyśpij się, a rano zjedz pożywny, ale lekki posiłek, na przykład kanapkę z dżemem lub chudym białym serem, zrezygnuj za to z tłuszczów zwierzęcych. Nie pij alkoholu i nie pal papierosów bezpośrednio przed udaniem się do punktu krwiodawstwa. Po oddaniu krwi otrzymasz zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub na uczelni oraz słodycze w celu uzupełnienia „zabranych” kalorii.

Prawdy i mity na temat krwiodawstwa.


Kandydat na honorowego dawcę krwi musi być osobą w pełni zdrowia fizycznego i psychicznego. Donacja krwi nie powoduje żadnych dolegliwości, więc wychodząc z punktu krwiodawstwa będziemy mogli od razu wrócić do swoich codziennych czynności. Nieprawdą jest, że jeśli raz zdecydujemy się na oddanie krwi, będziemy musieli robić to już zawsze. To, czy oddamy krew raz w życiu, czy może będziemy to robić kilka razy do roku, zależy tylko od naszej dobrej woli.

Krwiodawstwo nie spowoduje znaczących zmian naszej wagi, nie przytyjemy ani nie schudniemy, będąc honorowymi dawcami. Sam zabieg pobrania krwi jest bezbolesny, a ryzyko zarażenia się chorobami, takimi jak AIDS czy żółtaczka, wynosi zero. Sprzęt używany do pobierania krwi jest zawsze jednorazowego użytku, oprócz tego nasz naskórek jest dokładnie dezynfekowany przed ukłuciem, co pozwala wyeliminować możliwość zakażenia bakteryjnego. Nie trzeba być supermanem, żeby ratować życie innym, wystarczy być krwiodawcą – tak myślą studenci, uczestnicy „Wampiriady”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Zapraszam serdecznie na nową stronę krewniacy club Zamość http://zamosc.krewniacyclub.info

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jest dar, który nas nic nie kosztuje, a bardzo pomaga często żyć innym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oddawałem krew do momentu kiedy uległem wypadkowi, bardzo pożyteczne i zdrowe hobby.
Ostatnio chciałem wrócić do krwiodawstwa, nawet wysyłałem zapytanie do Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi, czy w moim przypadku mogę nadal użyczać krwi potrzebującym. Niestety bez odpowiedzi :( Jestem ogólnie zdrowy, biorę tylko leki rozluźniające: baclofen i sirdalud, czy to mnie dyskwalifikuje ?

KREW należy oddawać - NIGDY NIE WIEMY CO NAS SPOTKA !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat i bardzo dobrze że inni też o tym piszą

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ świetny tytuł
i ciekawy temat.
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wazny temat do tego ciekawie opisany. Plus obowiazkowy :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"nie bądź żyła oddaj krew"

Komentarz został ukrytyrozwiń

słyszałam na rodzimej uczelni o akcji, popieram, zachwalam tytuł trafiony " nie bądź żyła oddaj krew" !

Komentarz został ukrytyrozwiń

pewnie, że ważny jest temat. Oddawanie krwi to nie jest takie hop siup, bedę dobry i wrazliwy, pójdę, oddam.
Trzeba mieć świadomośc właśnie posiadania dobrej morfologii, trzeba uważać na ryzyko zarażenia wirusem. ja tak smęcę, ale jestem hipochondryczką tochę i rozumiecie:)

Macieju, jakie bójki, jakie bójki?;] poważne, fajne panie i bójki, no way;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maćku wybacz niewinny żarcik ;-)
Dla mnie to też troche komplement, że Klara zwraca mi uwagę. To znaczy, że uważnie wczytała się w tekst i że jest dla niej z jakiegoś powodu ważny.
Podaje Klarze rękę na zgodę i obiecuję wiecej nie marudzić ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.