Facebook Google+ Twitter

Nie baw się na rzece!

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-02-01 09:36

Zima to czas ferii zimowych. Zamarznięte akweny wodne zachęcają do wchodzenia na lód i ślizgania się na nim.

Ale będzie zabawa!

Zamarznięta Wisła. Piękna i niebezpieczna. / Fot. Ewa Krzysiak Zima to czas ferii zimowych. Niektóre dzieci i młodzież wyjadą na zimowiska i będą pod opieką wychowawców, inne zaś zostaną w domach. Co w tym czasie będą robić? Niektóre korzystając z uroków zimy będą się bawić na dworze. Mogą lepić bałwana, rzucać śnieżkami, jeździć na nartach albo na łyżwach na sztucznych lodowiskach.

Gdzie pójdą ci, którzy chcą się poślizgać, a nie mają w swojej okolicy sztucznego lodowiska? Wybiorą się na zamarznięte akweny wodne. Bo czy zamarznięta rzeka czy staw nie jest dobrym miejscem na zabawę? Jeśli jest mróz, to wystarczy wziąć łyżwy i jazda... idziemy się pobawić. Tak sobie myślą i dorośli, razem ze swoją pociechą wędrując nad rzekę, uczyć je jazdy na łyżwach. Przecież tak na oko lód jest gruby i do tego ten duży mróz, więc nie pęknie.

To tylko pozory

Nawet jak mróz jest silny, nie oznacza to, że lód jest gruby i nie popęka pod ciężarem ciała. Nie ma na to żadnej gwarancji. Bardzo szybko można znaleźć się pod lodem. Z powodu wyziębienia organizmu człowiek umiera w przeciągu kilku minut.

Zwracajmy więc baczną uwagę na bawiące się na zamarzniętej rzece czy stawie dzieci. Nie pozwalajmy na taką zabawę, bo może się ona skończyć tragicznie.

Ostrożność powinni zachować także wędkarze, łowiący ryby na zamarzniętej rzece.

Statystyki policyjne podają, że w 2009 roku z powodu załamania się lodu utonęło 14 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Jerzy Szafirowicz
  • Jerzy Szafirowicz
  • 23.04.2011 22:14

"Z powodu wyziębienia organizmu człowiek umiera w przeciągu kilku minut." - to jest dalekie od prawdy. Zimno nie zabija tak szybko. Szybko zabija głupota i strach. Mądre i bezpieczne korzystanie z zimna z początku jest to wyzwanie - później ogromna przyjemnośc (organizm wytwarza endorfiny) - na koniec: pozostaje odporność. Ale to trzeba robić mądzrze i bezpiecznie - tak jak MORSY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W przypadku gdy czyjeś życie jest zagrożone jednak najwłaściwiej jest zazdzwonic pod nr "112"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głupota niektórych ludzi nie zna granic

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że przy takich wypadkach praktyczniejsza jest straż pożarna niż policjant.

Komentarz został ukrytyrozwiń

po dzisiejszym reportażu w TVN gdzie pokazali faceta jeżdżącego samochodem po zalewie wiślanym nic mnie już nie zdziwi, skoro dorośli maja nierówno pod sufitem to, czego wymagać od dzieci
brawo za temat im więcej będziemy o tym pisać tym mniej będzie ofiar

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję komentującym za podzielenie się swoim przeżyciami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać wizja załamania się lodu i wpadnięcia do zimnej wody oraz utonięcia nie przeraża nas tak bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 Na czasie informacja

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam w piątek widziałem jak dzieciaki ślizgały się na rozlewisku koło Wisły. Gdyby coś się stało to trudno byłoby do nich dotrzeć. Dobrze, że o tym Ewo napisałaś. Niby wszyscy wiedzą, że chodzenie po lodzie jest ryzykowne. Ale jak pokazuje doświadczenie, co roku trzeba o tym przypominać. 5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.02.2010 21:45

Przerabiałem taką przygodę :) Zachciało mi się przejść skrótami po lodzie, na drugi brzeg Narwi. Zimna kąpiel, inaczej krioterapia ogólnoustrojowa - wyleczyła mnie na dobre! Z czego? Odpowiem krótko - z chodzenia po cienkim lodzie! Lód się załamał, ja wpadłem do lodowatej wody i teraz już wiem, że nigdy po uginającym się lodzie nie będę chodził:) Pomogła zimna kąpiel:) Osobiście nie radzę próbować tego typu terapii żeby wyleczyć się z chodzenia po cienkim lodzie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.