Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3078 miejsce

Nie będzie już uniwersalnej moralności. Papież do biskupów

Abp Gądecki ujawnił, że Franciszek popiera decentralizację w sprawie Komunii św. dla tzw. rozwodników, którzy żyją w nowych związkach. W relacji oficjalnej ze spotkania z biskupami opublikowanej przez Watykan nie ma o tym ani słowa.

 / Fot. youtubeNa stronie Konferencji Episkopatu Polski pojawiła się relacja z zamkniętego spotkania biskupów polskich z Franciszkiem – na podstawie przekazu arcybiskupa Gądeckiego.

- Ojciec Święty wychodzi z założenia, że prawa generalne są trudne do egzekwowania w każdym kraju, dlatego rzuca myśl o decentralizacji, by poszczególne episkopaty mogły z własnej perspektywy podejmować się aplikacji tych papieskich wskazań, ale też, by patrząc na swoją sytuację religijną i kulturową mogły odnosić się do zagadnień, które dotyczą szczegółowych spraw.

Hierarcha zauważył, że to, co zostało zawarte w posynodalnej adhortacji, a odnosi się do tej sprawy, jest dużym krokiem naprzód, bo uwzględniono, jak powiedział, "nasze głosy", które chciały zachować prawdę Ewangelii, to znaczy fakt, że nie można przekroczyć w sposób świadomy i dobrowolny nakazu Chrystusa, który dotyczy rozwodu.

Abp Gądecki dodał, że dokładne rozeznanie sytuacji konkretnego człowieka wymaga czasem lat, a problemów nie da się rozwiązać "w dwie minuty w konfesjonale". To droga, którą trzeba przejść z kapłanem, wnikliwie i świadomie, wiedząc o tym, że jeśli małżeństwo zostało zawarte ważnie, to nie ma tytułu, żeby umożliwić przystępowanie do komunii, która jest wyrazem pełnej jedności z Chrystusem.

- Na oficjalnym ogólnokościelnym synodzie katolickim mniejsza grupa biskupów ("nasze głosy") prezentowała stanowisko zgodne z Ewangelią? W jak opłakanym stanie musi być Kościół, jeśli biskupi broniący Ewangelii cieszą się, że jest to duży krok naprzód, gdy uwzględnia się stanowisko zgodne z prawdą Ewangelii – pytano po publikacji wypowiedzi arcybiskupa.

Abp Gądecki: papież Franciszek rozmawiał z nami jak ojciec z dziećmi

W tekście kompletnej relacji rozmowy papieża Franciszka z polskimi biskupami, którą przekazała strona watykańska, brakuje jednak fragmentu o Komunii świętej.

Relacja ze spotkania papieża z biskupami polskimi

Kardynał Francis Arinze, prefekt emerytowany Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, powiedział w reakcji na inicjatywę papieża podczas trwania synodu o rodzinie, że w sprawach wiary i moralności jest niemożliwe aby lokalne Kościoły uczyły inaczej niż Rzym, bo zaszkodziłoby to jedności Kościoła. - "Dziesięć przykazań nie podlega granicom narodowym. Konferencja biskupów w danym kraju nie może się zgodzić, że okradanie banku nie jest grzechem, albo że rozwiedzione osoby żyjące w nowych związkach mogą przyjmować Komunię świętej w tym kraju, ale kiedy przekraczają granicę i udają się do innego kraju, to staje się to grzechem" – przekonywał czarnoskóry duchowny.

R. Royal z Instytutu Faith & Reason obrazowo tłumaczy taką sytuację: jeśli jesteś rozwiedziony i ożeniłeś się ponownie możesz wsiąść w samochód i wyjechać z Polski, w której przyjęcie Komunii świętej jest świętokradztwem i zerwaniem z tradycją, policzkiem wymierzonym w twarz naszego Pana. Przyjeżdżasz do Niemiec i nagle to nowe wylanie miłosierdzia zwalnia cię z odpowiedzialności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.