Facebook Google+ Twitter

Nie będzie karnawałowej rampy z Holokaustem

Współautorzy: Tomasz Kamiński

Brazylijska sędzia zakazała udziału w karnawałowej paradzie, grupie która na swej rampie chciała wystawić postać przebraną za Hitlera i sceny przedstawiające Holokaust.

Kontrowersyjna rampa. / Fot. stern.deSędzia nakaz sądowy wydała w odpowiedzi na pozew wniesiony przez Federację Żydów Rio de Janeiro. Według wyroku grupie wolno wziąć udział w paradzie, ale bez lalek symbolizujących ciała i bez osoby przebranej za dyktatora.

Karnawał w Rio rozpoczyna się już na dobre w ten weekend. W tym czasie najważniejsze szkoły samby prezentują swoje pomysły podczas wielkich parad. Grupa "Viradouro", która przygotowała obrazoburczą instalację, miała brać udział w paradzie drugiego lutego. - Karnawał nie powinien być wykorzystywany jako narzędzie wyrażania nienawiści, jakichkolwiek przejawów rasizmu ani trywializowania barbarzyńskich i nieuzasadnionych zachowań wobec mniejszości - stwierdziła sędzia Juliana Kalichszeim podczas wydawania nakazu.

Jeżeli grupa złamie zakaz grozi jej grzywna. - Potworność, jaką jest Holocaust, po prostu nie może być łączona z karnawałem o naturze jednoznacznie powiązanej z zabawą. Karnawał w Rio jest znany na całym świecie ze swej radości, humoru oraz rozrywkowego i erotycznego charakteru - skomentował prawnik Ricardo Brajterman.

Rampa jest jedną z kilku, które "Viradouro" planowała zaprezentować na sambodromie, którego motywem przewodnim miało być "Wywołanie gęsiej skórki". Pozostałe rampy przedstawiają zimno, strach oraz narodziny, które z kolei miały być zobrazowane przez kilkadziesiąt lalek - niemowląt, przyczepionych do metalowych pali.

Rampa z Holokaustem miała zaś składać się góry manekinów - trupów, symbolizujących ofiary Holokaustu.

Dyrektor kreatywny grupy "Viradouro", Paulo Barros twierdzi, że rampa jest "bardzo godnym" sposobem przypomnienia o Holocauście i o tym, że taka tragedia nie powinna się powtórzyć. Jednak dla wielu cały pomysł jest obraźliwy.

Przedstawiciele Unidos do Viradouro, która jest jedną z najlepszych szkół samby w Rio, na razie nie udzielili komentarza w sprawie nakazu sądowego, ani nie powiedzieli, co ostatecznie zamierzają zrobić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.