Facebook Google+ Twitter

Nie będzie kary pozbawienia wolności za jazdę na rowerze po pijanemu?

Prokurator generalny Andrzej Seremet chce, by taki postępek był traktowany jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Twierdzi, że dotychczasowe uregulowania prawne są nieskuteczne.

"Przepis (przenoszący odpowiedzialność z wykroczenia na przestępstwo) miał działać odstraszająco i ograniczyć zjawisko jazdy na rowerze w stanie nietrzeźwym. Ale okazał się nieskuteczny. Takich sprawców przybywa" – powiedział portalowi gazeta.pl.

Zdaniem prokuratora posyłanie takich delikwentów do więzienia nie przynosi efektów, nadmiernie angażuje wymiar sprawiedliwości i pociąga za sobą ogromne koszty. W miejscu odosobnienia przebywają obecnie 5024 osoby skazane za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu, a miesięczne utrzymanie jednej z nich to koszt ok. 2,5 tys. zł.

Seremet przedstawił już swoje propozycje szefom Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji oraz Służby Więziennej. Podobno zostały przyjęte pozytywnie. Jazda rowerem w stanie nietrzeźwym jest uznawane za przestępstwo od 2000 roku. Grozi za to nawet rok pozbawienia wolności.

Policyjne statystyki wykazują (jak donosi Rzeczpospolita), że w zeszłym roku złapano 73 tys. pijanych rowerzystów, co stanowi około 40 proc. wszystkich osób prowadzących pojazdy w stanie upojenia. W innych latach było podobnie. Rekordowym okazał się rok 2006, gdy zatrzymano 102 tys. pijanych rowerzystów, których było więcej niż prowadzących pojazdy mechaniczne (98 tys.).

Winowajcy nie pozostaną jednak bezkarni. Za wykroczenie będzie groziła im grzywna. W przypadku spowodowania wypadku, będą sądzeni za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

.....
  • .....
  • 05.05.2012 17:11

to chyba dobrze ze nie będzie kary :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Andrzeja Moroz. Dlaczego nasi prominentni boją się "jak Diabeł święconej wody" referendów?! Szwajcarzy przy pomocy referendów trzymają swoich idoli za uzdę. U nas wiedzą, czym to grozi i dlatego to napuszczanie jednych na drugich. Lepiej kombinować i manipulować społeczeństwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Cyber. To nie był policjant, tylko zwyczajna świnia. Powinien zostać natychmiast wyrzucony z pracy. Z tym, że miał zapewne kolegę przy sobie i w praktyce ich zaznania są przeważnie zbieżne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego proszę o nie podawanie oficjalnych wiadomości w języku potocznym niezgodnym z literą prawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma w polskim prawie karnym takiej kary. tzn nie ma kary więzienia. W polskim ustawodawskie karnym pojęcie "więzienie" nie występuje.
Jest natomiast występuje kara pozbawienia wolności wykonywana zakładach karnych. Jest natomiast służba więzienna.

Powołam się na wielką encyklopedię prawa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moi dwaj Przedmówcy mają rację. Leczenie na koszt alkoholika, a nie ofiar jego awantur i koniec karania za niewinność. Ale.... Ale podstawą tego Kraju są ustawy pisane na kolanie: te dotyczące prawników, piszą posłowie-lekarze, te dotyczące zdrowia posłowie-nauczyciele, te dotyczące edukacji piszą posłowie-celebryci, te dotyczące młodzieży - posłowie-emeryci.... Taki to już kraj. Mnie jednak ciekawi, kiedy wreszcie polski sejm będzie liczył 300 posłów, z czego co najmniej jedna trzecia to będą prawnicy, senat zniknie w tym kształcie, w jakim jest dzisiaj, wreszcie będziemy głosować w jednomandatowych okręgach wyborczych, a żaden poseł, żaden senator i żaden sędzia nie będzie ponad prawem i jadąc po pijaku autem, do policjantów nie będzie machał legitymacją dającą mu immunitet. Zmieńmy polski parlament, a może zmienią się głupie ustawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cyber Killer
  • Cyber Killer
  • 27.03.2012 08:47

Kary karami, a mnie bardziej interesuje taki scenariusz... Pojechał człowiek do znajomych rowerem, wyszła spontaniczna impreza, po imprezie wraca do domu i prowadzi rower (no bo go przecież nie zostawi) (nie jedzie na nim). Podjeżdża policja i daje mu mandat pod pretekstem, że 'a nuż zaraz wsiądzie na ten rower i będzie jechał po pijaku'.

Słyszałem o wielu takich przypadkach i z tym należy zrobić porządek, tzn z dawaniem mandatów za niewinność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skoro nie będzie kary więzienia, to może w przypadku alkoholików powinno być orzekane obowiązkowe leczenie na ich koszt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.