Facebook Google+ Twitter

Nie będzie kłopotów z dostawami gazu: Jest porozumienie polsko-rosyjskie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-27 19:37

Nie będzie kłopotów z dostawami gazu. Polska i Rosja podpisały porozumienie gazowe - dowiedziała się nieoficjalnie Informacyjna Agencja Radiowa.

Żadna za stron na razie nie potwierdza oficjalnie tej informacji. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że oświadczenie w tej sprawie ma być opublikowane jutro.

Prawdopodobnie chodzi o długoterminową umowę, która przedłuża zwiększone dostawy gazu do Polski o kilkanaście lat. Z tego co udało nam się ustalić, umowa została zawarta na korzystnych dla Polski warunkach.

Rozmowy toczyły się w Moskwie. Objęte były ścisłą tajemnicą, by nie zaszkodzić ich przebiegowi. Sprawa zapewnienia zwiększonych dostaw gazu do Polski ciągnęła się od kilku miesięcy, kilkakrotnie informowano nas o bliskim finiszu negocjacji. Jedną ze kwestii spornych była sprawa Europolgazu, czyli operatora polskiego odcinka gazociągu jamalskiego. Głównymi udziałowcami tej firmy są PGNiG i Gazprom. Podczas ostatniego posiedzenia rady nadzorczej Europolgazu zawieszono na 3 miesiące dotychczasowe władze, a na ich miejsce powołano czasowo nowe - w skład zarządu weszli m.in. prezes PGNiG Michał Szubski i wiceszef Gazpromu Aleksander Miedwiediew.

Według informacji, które pojawiały się do tej pory, Rosja ma zwiększyć dostawy gazu do Polski rocznie do 10 miliardów 300 milionów metrów sześciennych surowca.

W związku z mrozami PGNiG dziś zmniejszył dostawy gazu dla zakładów chemicznych Police. Następny w kolejności miał być PKN Orlen. Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że wczoraj zużyto w Polsce rekordową gazu - około 70 milionów metrów sześciennych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.