Facebook Google+ Twitter

Nie będzie Nagród Nobla w nowych dziedzinach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-03 14:27

W przyszłym tygodniu poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W ostatnim czasie niektórzy naukowcy apelowali o zwiększenie liczby dziedzin, w których przyznawana jest ta nagroda; wszystko wskazuje jednak na to, że przepisy nie zostaną zmienione.

Zgodnie z testamentem fundatora, szwedzkiego biznesmena i wynalazcy dynamitu Alfreda Nobla, nagrody za wybitne osiągnięcia przyznawane są w pięciu dziedzinach: fizjologii lub medycyny, fizyki, chemii, literatury oraz nagroda pokojowa.

Od 1968 roku także nagroda Banku Szwecji w dziedzinie ekonomii. Ale zdaniem niektórych to za mało. Tygodnik New Scientist opublikował niedawno list podpisany przez dziesięciu wybitnych naukowców, w którym autorzy domagają się dopisania takich kategorii jak zdrowie publiczne, środowisko naturalne czy ekologia.

Szef Fundacji Nobla Michael Sohlman, odpowiada jednak, że testamentu fundatora nie da się zmienić i że jego wola musi zostać uszanowana. Dodaje też, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, która przyznaje nagrody, bierze pod uwagę takie nowe zjawiska jak epidemia HIV/AIDS czy globalne ocieplenie i za wybitne osiągnięcia w tych dziedzinach wręcza wyróżnienia w ramach istniejących dyscyplin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.