Facebook Google+ Twitter

Nie będzie niższych podatków

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-10-30 10:26

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych na 2007 rok. Portfel przeciętnego Polaka żadnych zmian jednak nie zauważy, mimo że zostały podwyższone progi podatkowe, a kwota wolna została odmrożona.

Podwyższenie progów ma znaczenie jedynie dla 5 proc. najbogatszych Polaków, którzy dzięki temu oddadzą państwu mniej ze swoich pieniędzy. Prawie wszyscy podatnicy zyskają w przypadku odmrożenia kwoty dochodu wolnego od podatku – po około 5 zł miesięcznie.

Według najbardziej optymistycznych wyliczeń przeciętny obywatel o dochodzie równym średniej krajowej może liczyć na 20 zł oszczędności miesięcznie. Biorąc jednak pod uwagę, że od stycznia 2007 roku wzrośnie o 25 groszy akcyza na benzynę, wystarczy zatankować raz w miesiącu do pełna, by te pieniądze i tak wróciły do skarbu państwa.

Bardziej realny charakter będzie miała jednak prowadzona przez rząd prorodzinna polityka państwa. Rodzice będą mogli odliczyć 120 zł od każdego dziecka. W przypadku trójki dzieci daje to 30 zł oszczędności co miesiąc. Zlikwidowano wiele ulg (odsetkową, sportową, na zatrudnianie gosposi domowej), ale wprowadzono szereg nowych – m.in. dla honorowych dawców krwi, za wydatki na dostęp do internetu oraz dla płacących alimenty (nie tylko na dzieci) do 700 zł.

Jeszcze niedawno rząd obiecywał obniżenie stawek podatkowych do 18 i 32 proc. Nadal zostaje skala trójstopniowa: 19 proc., 30 proc. i 40 proc. Zapowiadał także cięcia składek na ubezpieczenia społeczne - tu także pozostaje bez zmian. Mimo licznych zapowiedzi nie będzie także zachęt podatkowych do tworzenia nowych miejsc pracy. Zaś w ostatniej chwili wycięty został zapis ułatwiający przedsiębiorcom życie, który mówił o konieczności poinformowania przez fiskus o kontroli skarbowej. Mało tego, teraz życie może być trudniejsze, bowiem nadgorliwi urzędnicy dostali wolną rękę. Właśnie w takich chwilach najlepiej widać, co znaczą przedwyborcze obietnice.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A czy ktoś kiedyś wierzył, że BĘDĘ NIŻSZE podatki ?! Ta Władza i każda inna przed i po Niej postępuje ZAWSZE tak samo i w myśl powiedzenia: "obiecujemy, że... dalej wam będziemy obiecywać" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2006 16:01

Jeszcze co do tego 1%. Rzeczywiście warto o tym pamiętać! Tym bardziej, że wreszcie zajmie się tym US i nie trzeba będzie się samemu bawić. Nas więc to nic nie kosztuje! A nie zmarnuje się w Skarbie Państwa;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.10.2006 15:14

No nie popadajmy w paranoje. "Podwyższenie progów ma znaczenie jedynie dla 5 proc. najbogatszych Polaków..." - jak miałem to ująć inaczej? 5 % ludzi w Polsce o największym dochodzie? Przeciez to to samo. Nienawiścią nie pałam do najbogatszych, mało tego podatek progresywny uważam za niesprawiedliwy. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znoszę określenia "dla najbogatszych Polaków". Śmierdzi mi zawsze socjalizmem i bezinteresowną nienawiścią do tych, którzy mają więcej niż my.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.