Facebook Google+ Twitter

Nie bedzie odszkodowań dla rodzin rozstrzelanych Włochów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-22 18:46

Niemiecki rząd nie wypłaci odszkodowań rodzinom ofiar zamordowanych przez hitlerowców we Włoszech podczas drugiej wojny światowej. Włoski Sąd Najwyższy nakazał wczoraj Niemcom wypłatę 800 tysięcy euro rodzinom dziewięciu osób rozstrzelanych w 1944 roku.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że wyrok sądu jest "nie do przyjęcia". Jens Plötner dodał, że wypłata indywidualnych odszkodowań przez rząd w Berlinie na podstawie orzeczenia włoskiego sądu nie jest możliwa.

Rzecznik oświadczył, że obecny rząd poczuwa się do moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w okresie Trzeciej Rzeszy. Dodał jednak, że w 1961 roku Niemcy zawarły z Włochami umowę dotyczącą finansowego zadośćuczynienia za hitlerowskie zbrodnie. W związku z tym, zdaniem niemieckiego MSZ-tu, indywidualne pozwy przeciwko rządowi w Berlinie nie są w świetle prawa międzynarodowego właściwą drogą do dochodzenia roszczeń.

Włoski Sąd Najwyższy podtrzymał wczoraj wyrok sądu niższej instancji nakazujący Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dziewięciu Włochów rozstrzelanych przez hitlerowców w czerwcu 1944 roku. W masakrze dokonanej w trzech wioskach w Toskanii zginęły 203 osoby.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.