Facebook Google+ Twitter

Nie będzie odszkodowania za nieuzasadnione zwolnienie z pracy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-02 10:24

Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że pracodawca, który zwalnia pracownika zatrudnionego na czas określony, nie musi uzasadniać swojej decyzji. Jeśli zwolnienie okaże się nieuzasadnione, pracownik ten nie ma prawa domagać się odszkodowania.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło pytanie toruńskiego sądu, który uznał, że taki zapis godzi w konstytucyjną równość obywateli wobec prawa.

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że nie można jednakowo traktować pracowników, zatrudnionych na czas określony i nieokreślony. Ich zdaniem o różnicy decyduje sam charakter umowy.
Jak tłumaczył poseł Jerzy Kozdroń z Platformy Obywatelskiej, umowa na czas określony została wprowadzona po to, żeby można było określić konkretny czas, w jakim praca będzie wykonywana. Już przy zawieraniu kontraktu pracodawca może więc przewidywać możliwość wcześniejszego zwolnienia pracownika.

Zdanie odrębne zgłosiła sędzia Trybunału Konstytucyjnego Teresa Liszcz. Według niej obowiązujące przepisy przekreślają istotę umowy na czas określony. Sędzia zwróciła uwagę, że pracodawcy coraz częściej zawierają umowy na kilka, a nawet kilkanaście lat. Pracownik wiąże z taką umową swoje plany życiowe - na przykład bierze kredyt na mieszkanie. Wypowiedzenie takiej umowy bez podania przyczyny i bez odszkodowania burzy te plany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.