Facebook Google+ Twitter

Nie będzie próbnego egzaminu maturalnego!

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-09-19 09:44

Centralna Komisja Egzaminacyjna w tym roku próbnej matury nie przygotuje. Dyrektorzy szkół mają wielki kłopot, bo sami nie zrobią jej porządnie.

Urzędnicy zaskoczyli 30 tysięcy tegorocznych dolnośląskich maturzystów. Uznali, że młodzież nie musi się sprawdzać przed egzaminem dojrzałości. / Fot. Wojciech JargiloTakiej decyzji CKE nikt się nie spodziewał. Pytani przez nas uczniowie nie rozumieją, dlaczego pozostawiono ich na lodzie. Większość maturzystów nie wyobraża sobie przystąpienia do egzaminów w maju bez jesiennej rozgrzewki. – To byłaby straszna porażka – uważa Tomek Kozowski, trzecioklasista z IX LO przy ul. Skargi we Wrocławiu. Dyrektorzy szkół liczą, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna pomoże im wyjść z tej opresji. Dowiedzieliśmy się, że jest na to szansa, ale urzędnicy czekają na sygnały od uczniów.

Zadania na próbną maturę od trzech lat układała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Koszt całej operacji sięgał kilku milionów złotych. Ktoś postanowił zaoszczędzić te pieniądze.

Zapytaliśmy, dlaczego CKE definitywnie odmówiła opracowania próbnej matury.
– Bo nie jest ona w naszych zadaniach statutowych – tłumaczy Barbara Czarnecka-Cicha, kierownik wydziału matur w CKE. – Przygotowywaliśmy ją w sytuacjach, gdy coś się miało zmieniać na prawdziwej maturze. Ale w tym roku nie ma właściwie żadnych zmian. Według urzędniczki, każda szkoła może przeprowadzić ją na własną rękę. Nauczyciele mają materiały. Są przykładowe testy z ubiegłych lat. Nie będzie problemów z ułożeniem arkusza próbnego.

Farsa ze ściągamiOkazuje się jednak, że CKE ma także zupełnie inne powody. Sam sposób przeprowadzenia matur w szkołach budził wątpliwości. Czarnecka-Cicha tłumaczy, że dochodziły ją niepokojące sygnały.
Często nauczyciele traktowali maturę próbną jako dodatkowy sprawdzian i ocena z niej miała duży wpływ na wynik półrocza z danego przedmiotu. Wiedząc o tym uczniowie zaopatrywali się w ściągi jak za dawnych lat, by wypaść jak najlepiej. A to czyniło farsę ze sprawdzianu. Poza tym CKE jest w tym roku zajęta zupełnie czym innym. Po raz pierwszy musi przygotować egzaminy eksternistyczne dla dorosłych, którzy zaocznie kończą podstawówkę, gimnazjum lub szkołę średnią.

Niepodobne do prawdziwychMaturzyści nie wyobrażają sobie jednak przystąpienia do egzaminów bez próby. – To nie tylko chodzi o to, żeby zobaczyć, ile czasu będzie się miało na prawdziwej maturze, ale też ważne jest, żeby zadania były podobne do tych, które będą w maju – mówi Tomek Kozowski, trzecioklasista z IX LO przy ul. Skargi we Wrocławiu.

Nauczycielom też nie uśmiecha się wymyślanie i wyszukiwanie zadań do próbnej matury.
– Wolelibyśmy arkusze z centrali – przyznaje Izabela Koziej, dyrektor IX LO. – Przecież chodzi o to, żeby próba była jak najbardziej zbliżona do oryginału. Poza tym to dodatkowa praca dla nas.
Sprawdziliśmy, jak inne szkoły chcą sobie poradzić z próbnymi maturami. Żadna nie przyznała się, że z nich zrezygnuje. Ale w ubiegłym roku tam, gdzie młodzież nie chciała zapłacić za arkusze, najczęściej matury próbnej nie było.
Szkoły nie dostały wtedy arkuszy ani z CKE, ani z OKE, lecz tylko płyty z zadaniami. Mogły też ściągnąć te zadania z internetu po zalogowaniu się na specjalnej stronie.

Matma? OczywiścieOkręgowa Komisja Egzaminacyjna przyznaje, że na pewno przygotuje maturę z matematyki, bo minister zmienił podstawę programową z tego przedmiotu. Jeszcze nie wiadomo, czy w formie elektronicznej czy gotowych arkuszy. Nad resztą przedmiotów OKE się zastanawia. – To zależy od tego, czy młodzież będzie tym zainteresowana – zaznacza Wojciech Małecki, dyrektor OKE. Mówi nam, że czeka na sygnały ze szkół.
Zbigniew Paśko, były kurator oświaty, uważa, że próbną maturę dla wszystkich powinna robić centralnie CKE.
– Jej idea była taka, że w całej Polsce wszyscy piszą taki sam egzamin – przypomina Paśko. – To była dobra zasada: uczeń mógł sprawdzić, czy da sobie radę w maju. Znam opowieści z XIV LO, jednego z najlepszych we Wrocławiu, gdy maturzyści szli na próbę z marszu. I okazywało się, że mają jeszcze wielkie luki. A teraz powoli wraca się tylnymi drzwiami do starej matury. To smutne – podkreśla Paśko.

Upomnijcie się o maturęJest jeszcze szansa, że wrocławska OKE przygotuje próbę dla maturzystów. Trzeba jednak o tym przekonać jej dyrekcję. Możecie pisać pod adres: sekret@oke.wroc.pl. Albo zapisać się i przyjść na Salon Maturzystów, który organizują na Politechnice Wrocławskiej CKE i Fundacja Edukacyjna Perspektywy 26 i 27 września. Wystarczy do 21 września ściągnąć ze strony www.salonmaturzystow.pl/wroclaw formularz zgłoszeniowy i wysłać pod nr faksu (022) 629-16-17. Podczas Salonu o maturze będzie mówił dyrektor OKE Wojciech Małecki.

Anna Gabińska
M.K.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

no to klops... każdy kolejny rocznik ma ciraz gorzej.A ja myślałam, że gorzej niż w 2006/2007 już być nie może.. link 64.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.