Facebook Google+ Twitter

Nie będzie referendum w sprawie prywatyzacji szpitali

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-29 07:03

Po kilkugodzinnej debacie Senat odrzucił wniosek prezydenta o referendum dotyczący kierunku reformy ochrony zdrowia. Przeciwko wnioskowi prezydenta głosowało 57 senatorów PO, poparło go natomiast 38 senatorów PiS.

Wynik głosowania w zasadzie od początku był przesądzony, bo senatorowie Platformy, którzy są przeciwnikami referendum, w izbie wyższej parlamentu stanowią większość. Zgodnie z Konstytucją, konieczna jest zgoda Senatu, aby prezydent mógł zarządzić ogólnokrajowe referendum. Bez tego poparcia referendum się nie odbędzie. Lech Kaczyński chciał, aby Polacy odpowiedzieli na pytanie: "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?".

W Senacie toczyła się gorąca dyskusja. Jeszcze przed posiedzeniem powstał spór, czy profesor Zbigniew Religa może reprezentować w debacie prezydenta. Marszałek Senatu nie uznał pełnomocnictwa Lecha Kaczyńskiego dla profesora Religi - posła PiS. Według marszałka Borusewicza, Zbigniew Religa jako parlamentarzysta nie może jednocześnie występować w imieniu władzy wykonawczej. Mimo to profesor Religa przyszedł na posiedzenie, ale nie zabrał głosu. W imieniu prezydenta przemawiał podsekretarz w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.