Facebook Google+ Twitter

Nie będzie unijnych norm regulujących rozmiar warzyw i owoców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-12 07:14

Nie będzie już sztywnych, unijnych norm regulujących rozmiar, oraz kształt 26 warzyw i owoców. Dziś ma zapaść ostateczna decyzja w sprawie likwidacji przepisów od przyszłego roku. Sprawą zajmą się unijni eksperci do spraw żywności.

Komisja Europejska wprawdzie już kilka miesięcy temu ogłaszała wycofanie zbędnych regulacji, ale - co ciekawe - nie wszystkie kraje były z tego powodu zadowolone. Za utrzymaniem wyśrubowanych standardów są między innymi Włochy i Francja, które dbają o interesy swoich handlowców.

Rzym i Paryż mają poparcie jeszcze kilku unijnych stolic, ale wydaje się, że to za mało, by zablokować wejście w życie przepisów. A zatem od połowy przyszłego roku nie trzeba już będzie mierzyć krzywizny ogórka. Obecnie, zgodnie z przepisami sprzed 20 lat, wygięcie ogórka najlepszej kategorii nie może przekraczać 10 milimetrów na każde 10 centymetrów. Surowe przepisy nie będą też już określać kształtu i koloru między innymi wiśni, śliwek, oraz czosnku, cebuli, marchwi, czy groszku.

Normy nadal będą natomiast obowiązywać np. jabłka, gruszki, truskawki, czy pomidory i paprykę. Choć jeśli warzywa i owoce z tej grupy nie spełnią standardów i tak zostaną dopuszczone do sprzedaży, ale z etykietą, że są przeznaczone na przetwory.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.