Facebook Google+ Twitter

Nie będzie Windows z chińską czcionką

Microsoft, decyzją krajowego sądu ma zaprzestać w Chinach sprzedawania systemu Windows z wbudowaną chińską czcionką. Zdaniem Azjatów komputerowy gigant użył jej bezprawnie.

TVN24 / Fot. screenFirma Zhongyi Electronics, wykonawca owej czcionki, oskarża Microsoft o jej nielegalne wykorzystanie. Microsoft umieścił ją w swoich systemach, nie posiadając na to licencji. Wg. Zhongyi Electronics, była ona wykupiona jedynie do systemu Windows 95.

W konsekwencji, chiński rząd zabronił sprzedaży systemów Windows 98, Windows 2000, Windows 2003 oraz Windows XP. Nie wiadomo ile egzemplarzy wymienionych systemów zostanie wycofanych z chińskiego rynku. Taki obrót sytuacji może mocno odbić się na finansach Microsoftu. Chiński rynek jest dla firmy znaczącym źródłem dochodów. Komputerowy gigant zapowiedział, że od decyzji chińskiego sądu będzie się odwoływał.

"Chiny, jakkolwiek wciąż kraj rozwijający się, podejmuje pozytywne kroki by chronić prawa do własności intelektualnej" - komentuje te wydarzenie prawnik Zhongyi Electronics. Michael Velli, pracownik znajdującej się w Chinach kancelarii Morrison & Foerster LLP, stwierdził, że to dopiero początek walki Chin o własność intelektualną.

Źródło: TVN24

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Może nie mogli się doczytać co jest napisane tą chińską czcionką?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joanna - Teoretycznie "Windows" się nie odmienia ;) Tak mi się wydaje. A nawet jeśli "Windowsa" to wtedy jest to liczba pojedyncza, a mowa to u kilku systemach Windows.

Rafał - W rzeczy samej groteskowo. Tym bardziej po tak nieprzyjemnych sytuacjach jakie z Chińczykami miało np. BMW. Tak czy inaczej, kapitalizm ma to do siebie, że żaden sposób na wyciągnięcie pieniędzy nie jest zły. A jak mniemam firma Zhongyi Electronic zażyczy sobie pokaźną sumkę za ugodę. Zobaczymy jak długo wytrzyma decyzja sądu. Swoją drogą to potężna hipokryzja wymagać czystego sumienia od użytkownika, a samemu pracować na nielegalnym sofcie. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę ogrom komponentów z których składa się Windows, można się wytłumaczyć, że było to niedopatrzenie, chociaż wątpię w to.

Ratomir - Win98 może od dawna nie jest wspieranym systemem, ale do firm wystarczy w zupełności. Wystarczy popatrzeć na nasze firmy albo zakłady. Wiele razy widziałem jak dokumentacja(np. w weterynarii) wykonywana była w DOSowym programie. Oczywiście jest to już skrajność. Wpychanie konsumentom i firmom Visty było bezczelnym ruchem ze strony Microsoftu, zważywszy na to, że większości będzie wystarczył Windows XP. Stare, bo stare, ale sprawdzone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tam u nich jeszcze sie sprzedaje Windows 98 ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.11.2009 14:01

Windowsa używam, Windows jest popularny, bez różnicy ciekawe! Artykuł dobry na *5.
Joanno taka nauczycielka to sama przyjemność!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezłe - Chiny gardłują o prawo własności intelektualnej, dość groteskowo to brzmi... Dzięki za news - interesujący.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie będzie Windows"? chyba Windowsa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.